Kto wygra następne wybory?

Kto wygra następne wybory? – na to pytanie odpowie w najbliższy poniedziałek dr Jarosław Flis (UJ) – socjolog, publicysta i komentator polityczny. Spotkanie odbędzie się o godzinie 18. w Klubie pod Jaszczurami w ramach cyklu: Klub Obywatelski Kraków. Zapraszamy mieszkańców Krakowa do wspólnej debaty!

Geograficzna mapa podziałów politycznych w Polsce, aktualność tradycyjnego podziału na Polskę A i B, działanie mechanizmów wyborczych i skuteczność ich przewidywania, co przesądza o wygranej w wyborach i wreszcie na ile konserwatywne jest polskie społeczeństwo i jak zachowa się w sytuacji globalnego spadku popularności religii w życiu publicznym – to tylko wybrane zagadnienia z agendy poniedziałkowego spotkania z dr Flisem.

Plakat
Plakat

Kwestie tożsamościowe Polaków oraz problemu w zdefiniowaniu tego aspektu będą jednym z mocniejszych akcentów w dyskusji. Nie zabraknie również komentarza do spraw bieżących. Jakich tematów nie wolno podejmować w Polsce? Dlaczego szanse na wcześniejsze wybory samorządowe są znikome? – te i inne pytania będzie można zadać w Klubie pod Jaszczurami.

„Wahacze i wsporniki” – czyli kto?

Pod tymi nazwami kryją się określenia poszczególnych grup wyborców. W pierwszej grupie znajdują się osoby, które niezależnie od momentu w kalendarzu wyborczym deklarują udział w wyborach, natomiast nie zawsze wiedzą na kogo oddadzą swój głos. Z kolei przedstawiciele drugiego obozu mają swoją ulubioną partię, jednak gdy nie spełnia ona ich oczekiwań, prędzej wcale nie pójdą głosować niż oddadzą swój głos na inną opcję. – O specyfice obydwu grup oraz o tym jakie czynniki działają mobilizująco na poszczególnych przedstawicieli będziemy rozmawiać na spotkaniu – mówi dr Flis.

– Nie planujemy omawiać strategii kampanii politycznych. Naszym głównym celem jest debata obywatelska oraz zrozumienie mechanizmów wyborczych, które niejednokrotnie zafunkcjonowały w polskim społeczeństwie. Pozwoli nam to przewidywać konsekwencje podejmowanych działań na tyle, by poczuć się pewniej w otaczającym nas środowisku politycznym – precyzuje Anna Gapys, prowadząca debatę.

– Mamy nadzieję, że na spotkaniu jak zawsze dopisze frekwencja i uda nam się wspólnie dojść do ciekawych konkluzji – dodaje Jacek Niedźwiecki, pomysłodawca i organizator Klubu Obywatelskiego Kraków.

(ip)

Najnowsze

Co w Krakowie