Nietypowy projekt podróżnika. Przez pandemię zamieszkał w mongolskiej jurcie, która stanęła w Krakowie

Jurta Piotra Śliwińskiego / Fot. Politechnika Krakowska Jurta Piotra Śliwińskiego / Fot. Politechnika Krakowska

Piotr Śliwiński, podróżnik i himalaista, postanowił w czasie pandemii zbudować mongolską jurtę na terenie Politechniki Krakowskiej. A potem w niej… zamieszkał.

Śliwiński, który ukończył budownictwo na Politechnice Krakowskiej czternaście lat temu, od tego czasu 12-krotnie okrążył kulę ziemską, za każdym razem zmieniając trasę, odwiedzając nowe miejsca i wykorzystując różne środki transportu. Jedną z takich podróży odbył 53-letnim polskim traktorem „Ursus”.

Teraz, gdy pandemia pokrzyżowała mu wyprawowe szyki, Śliwiński postanowił zamieszkać w jurcie. Przy jej budowie pomagali mu obywatele Mongolii i Etiopczyk. Z praktycznym wsparciem pospieszyli też pracownicy Politechniki Krakowskiej, którzy m.in. przygotowali namiot na trudne warunki jesienno-zimowe.

Jak sam deklaruje, chce w ten sposób nauczyć się samodzielnego życia w nietypowych, surowych warunkach, zwłaszcza zimą.

– Miejsce to swoim klimatem przypomina daleką Azję, dzięki oryginalnym zdobieniom mongolskich rzemieślników na sosnowych drewnianych elementach i pamiątkom przywiezionym z wypraw dookoła świata. Mam wrażenie, że jestem nadal w podróży, lecz tym razem to nie ja odwiedzam nieznane miejsca, a zabieram gości w daleki, tajemniczy świat – powiedział Śliwiński w rozmowie z portalem propertydesign.pl.

Jego projekt przyciągnął już uwagę ogólnopolskich mediów. Materiał o Śliwińskim i jego nietypowym domostwie przygotował m.in. Teleexpress.

(ko)

Zobacz także