Nieuczciwy cinkciarz zatrzymany. Zrobił turystów „na przewałkę”

fot. Małopolska Policja

Krakowscy policjanci zatrzymali 53-letniego oszusta. Jego ofiarami padali obcokrajowcy, wabieni korzystnym kursem waluty. Turyści tracili spore kwoty gotówki, bo cinkciarz sprzedawał im… walutę denominacji. Oszust usłyszał już zarzuty, za co grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Do komisariatu na ul. Szerokiej zgłosiła się para turystów. Policjanci w rozmowie z pokrzywdzonymi ustalili, że gdy ci stali pod jednym z krakowskich kantorów sprawdzając kurs waluty, podszedł do nich starszy mężczyzna oferując im wymianę gotówki. Z uwagi na bardzo korzystne warunki wymiany i na zaufanie jakie wzbudził mężczyzna – para zdecydowała się na uliczną transakcję.

Obcokrajowcy wręczyli oszustowi 50 euro – w zamian otrzymując dwa banknoty o nominale 10 złotych oraz jeden banknot 200-złotowy. Zadowoleni z owocnej transakcji udali się na zakupy, podczas których usłyszeli, że pieniądze którymi się posługują to banknoty, które zostały już wycofane z obiegu Zaskoczeni sytuacją udali się do komisariatu, gdzie złożyli zawiadomienie o przestępstwie.

Kryminalni podjęli kroki w celu ustalenia sprawcy zdarzenia. Zabezpieczono monitoring z miejsc, w których według relacji poszkodowanych mógł być widziany oszust. – Okazało się, że jego przestępcze działania zostały nagrane przez jedną z kamer miejskiego monitoringu – wyjaśnia Sebastian Gleń, rzecznik Małopolskiej Policji.

Kilka dni temu funkcjonariusze zatrzymali poszukiwanego. Mężczyzna został zauważony, gdy kręci się obok jednego z kantorów. Zatrzymany to 53-letni mieszkaniec Gdańska, który był poszukiwany do odbycia kary za wcześniejsze oszustwa.

Przy zatrzymanym policjanci zabezpieczyli gotówkę w obcej walucie oraz pieniądze, które używane były przed denominacją. Z uwagi na inne tego typu zgłoszenia policjanci sprawdzają czy zatrzymany mężczyzna może mieć związek z tymi przestępstwami. Podejrzany trafił już do zakładu karnego, gdzie odbywa zasądzoną karę za wcześniejsze oszustwa. Za kolejne oszustwo grozi mu dodatkowych osiem lat odsiadki.

Zobacz także