Niezłe zamieszanie. Ks. Babiarz miga się od wyjaśnienia sytuacji w Stowarzyszeniu Wiosna?!

fot. archiwum

Nowy rzecznik ks. Grzegorza Babiarza w ostatnim momencie odwołał konferencję prasową. Podczas spotkania nowy prezes miał opowiedzieć o zmianach w zarządzie oraz bieżącej sytuacji organizacji. Konferencja została odwołana z „przyczyn niezależnych od księdza Babiarza”. Czy prezes miga się od wyjaśnienia zawiłej sytuacji w Wiośnie?

Ks. Babiarz został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego jako prezes Stowarzyszenia Wiosna. Wpis nie jest jeszcze prawomocny. Na dodatek Krakowska Prokuratura Rejonowa chce ustalić czy powołanie 4 lutego br. ks. Babiarza na prezesa organizacji było legalne.

Będzie kurator?

Ponadto prokuratura chce, by nad organizacją czuwał kurator, który  w ciągu sześciu miesięcy ma zwołać walne zgromadzenie członków, odpowiadające za wybór zarządu organizacji. Obecnie jednym ujawnionym członkiem zarządu jest ks. Babiarz, a zgodnie z prawem członków w zarządzie powinno być co najmniej trzech. Ks. Babiarz nie może samodzielnie wybrać pozostałych osób, które będą zasiadać w zarządzie. 

Dziś na godz. 13 ks. Babiarz zwołał konferencję prasową razem ze swoim nowym rzecznikiem – Konradem Gadomskim. Spotkanie zostało jednak odwołane z powodu „obowiązków księdza oraz przyczyn od niego niezależnych”. Podczas konferencji nowy prezes miał wyjaśnić dziennikarzom bieżącą sytuację w Stowarzyszeniu Wiosna i opowiedzieć o zmianach w jego zarządzie. Spotkanie przeniesiono jednak na przyszły tydzień. 

Kontrowersyjny prezes

Zła kondycja Stowarzyszenia Wiosny trwa od września 2018 roku. Wtedy dziennikarze Onet.pl wyjawili, że ówczesny prezes ks. Jacek Stryczek miał się dopuszczać mobbingu na pracownikach. Nowym prezesem została Joanna Sadzik, która została nagle odwołana ze stanowiska w lutym br. Walne zgromadzenie powołało wtedy na prezesa ks. Grzegorza Babiarza, który jest przyjacielem ks. Stryczka. Parę dni później zgromadzenie w innym składzie przywróciło Joannę Sadzik. Ks. Babiarz uznał akcję za nielegalną i nakazał wykreślenie Sadzik oraz jej zarządu z KRS. 

Na początku kwietnia ks. Babiarz wraz z ochroniarzami próbował siłą wejść do siedziby Stowarzyszenia Wiosna. Chciał uzyskać dostęp do komputerów, gdzie znajdowały się wrażliwe dane. Działanie skrytykowała krakowska kuria, a dwa dni później do drzwi wiosny zapukał prokurator oraz policja. Obecnie prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie złamania praw pracowniczych przez ks. Stryczka, który odcina się od zarzutów.

just.

 

 

Zobacz także