Niezwykła aplikacja z grą miejską pomoże Wam poznać historię Nowej Huty! Pomysłodawcą jest kontrowersyjny muzyk…

Kontrowersyjny piosenkarz i lider zespołu WU-HAE, Marcin Bzyk Bąk stworzył nową Operę Nowohucką 2.0. Podczas premiery będzie można porozmawiać ze świadkami historii oraz…poznać wirtualną grę miejską. Dzięki mobilnej aplikacji będzie można poznać nowohuckie zakamarki oraz dzieje największej dzielnicy Krakowa.

Impreza rozpocznie się dzisiaj, o godz. 10.00 w Nowohuckim Centrum Kultury.

Wydarzenie będzie połączeniem wyjątkowego koncertu muzycznego oraz spotkania z krakowskimi działaczami Solidarności z lat 80-tych. Rok 2019 jest rokiem szczególnym. Obchodzimy 30-lecie obalenia komunizmu w Polsce, jednocześnie mija 70-lat od powstania Nowej Huty. Poprzez wydarzenie „Opera Nowohucka 2.0” pomysłodawcy chcą ukazać czas wspólnej, solidarnej i bezkrwawej walki o wolność i niepodległość, demokracje i prawa człowieka. Celem imprezy jest przybliżenie historii młodym ludziom.

Pierwsza część wydarzenia to premierowy koncert Marcina Bzyka Bąka z projektem „Opera Nowohucka 2.0”. Na repertuar składać się będą piosenki, oparte na tekstach pisanych w latach 1981-83 przez więzionych nowohuckich liderów Solidarności: Stanisława Handzlika; Edwarda Nowaka oraz innych autorów tamtego okresu jak Jacek Kaczmarski.

Niezwykła aplikacja

Będzie to również premiera albumu Opera Nowohucka 2.0, który zostanie upubliczniony poprzez specjalną aplikacją. Ma ona na celu zachęcić ludzi do poznawania historii przy okazji spaceru po Nowej Hucie. Głównym ekranem aplikacji będzie mapa z zaznaczonymi punktami zdarzeń historycznych oraz lista „zdobytych” już pozycji. Po dojściu do każdego z punktów w aplikacji pojawi się możliwość odblokowania specjalnej zawartości. Będą to opisy wydarzeń historycznych, strajków solidarnościowych oraz utwory z płyty Opera Nowohucka 2.0. Dodatkowo będą zawarte zdjęcia oraz video z lat 80-tych. Głównym założeniem aplikacji, która pod tym względem przypomina grę miejską jest to, aby użytkownicy zbierali „fanty historyczne”. Pozycja użytkowników aplikacji Opera Nowohucka 2.0 będzie oznaczana za pomocą geolokacji w telefonie.

Spotkanie ze świadkami historii

Drugą częścią wydarzenia „Opera Nowohucka 2.0” będzie panel dyskusyjny – spotkanie publiczności z krakowskimi działaczami pierwszej Solidarności. Zaprosiliśmy do udziału w wydarzeniu Stanisława Handzlika – jednego z liderów ówczesnej Solidarności w regionie, Edwarda Nowaka – współtwórcę struktur Solidarności w kombinacie, Mieczysława Gila – przewodniczącego Komisji Robotniczej Hutników NSZZ Solidarność w Hucie oraz Piotra Fugiela, który współorganizował struktury młodzieżowe Federacji Młodzieży Walczącej w Nowej Hucie, zajmujące się kolportażem prasy podziemnej, pisaniem haseł na murach czy donoszeniem pomocy materialnej dla strajkujących hutników. 

Będzie to wyjątkowa okazja dla młodych widzów, aby porozmawiać bezpośrednio z ówczesnymi uczestnikami liderami walki i poznać historię bezpośrednio od osób, które były świadkami historii. 

Najnowsze

Co w Krakowie