Niezwykła wystawa w Muzeum Narodowym. Można spotkać gwiazdy kina

Wystawa "Wajda" / fot. Daniel C.

Oscar, kurtka Maćka Chełmickiego czy plakaty filmowe z Japonii. Wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym to ciekawa propozycja zarówno dla miłośników twórczości Andrzeja Wajdy, jak i dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z filmami mistrza. Na dodatek można spotkać aktorów z produkcji reżysera i obejrzeć z nimi kultowe dzieła.

Celem wystawy „Wajda” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego jest przybliżenie zwiedzającym kulisów twórczości i życia jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiej kinematografii. Wystawa bogata jest w mnóstwo autentycznych rekwizytów, kostiumów z planu filmowego, projektów scenografii. Można zobaczyć m.in. zdjęcie nagrobne bohatera granego przez Pawła Małaszyńskiego w filmie „Katyń”, kurtkę Maćka Chełmickiego z „Popiołu i diamentu” czy suknie przybrudzone błotem z teatralnej adaptacji „Biesów”. 

Zwiedzający zobaczą również dokumenty produkcyjne, scenariusze, szkice, rysunki reżysera oraz zapiski czynione podczas procesu twórczego. Pozwala to nie tylko odtworzyć proces realizacji filmów Wajdy, ale także poznać mechanizmy ich powstawania i konteksty historyczne.

Na wystawie nie zabrakło nagród, które otrzymał Andrzej Wajda. W kolekcji znajduje się najważniejsze wyróżnienie w świecie filmowym – Oscar, wręczony za całokształt twórczości. Gratką dla miłośników reżysera będą również plakaty filmowe ze wszystkich stron świata m.in. z Japonii, gdzie warsztat Wajdy jest bardzo podziwiany.

Wystawa umożliwia wtopienie się w filmowy świat, za pomocą obrazów, dźwięków i scenograficznych reinterpretacji oryginalnych dekoracji, pozwalając w pełni poczuć klimat kinematografii Wajdy. Zobaczycie ciekawe przedstawienie fragmentu scenografii z „Popiołu i diamentu”. Obok gipsowej ikony Chrystusa znajduje się audiowizualny obraz przedstawiający wolno huśtający się odwrócony krzyż. Instalacja robi ogromne wrażenie.

Wystawę „Wajda” można zobaczyć w specjalnej, wakacyjnej cenie. Posiadacze Karty Krakowskiej wejdą na ekspozycję za symboliczny 1 zł! Promocyjna cena również obowiązuje widzów kin: Kino Agrafka, Kino Kika, Kino Pod Baranami, Kijów.Centrum oraz Kino Mikro. Trzeba tylko pokazać w kasie bilet zakupiony po 26 lipca. Pozostali zapłacą za wstęp 5 zł.

Nie tylko ekspozycja

W ramach akcji „Lato z Wajdą” odbędą się projekcje filmów Andrzeja Wajdy połączone ze spotkaniami z aktorami jego filmów. Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Maja Komorowska – to tylko niektóre z nazwisk wybitnych aktorów, którzy wezmą udział w sierpniowej odsłonie cyklu „Aktorzy Wajdy”.

Sierpniowe projekcje odbędą się pod hasłem „Wielka literatura na ekranie”. Cykl zainauguruje w niedzielę rozmowa z Andrzejem Sewerynem i pokaz „Pana Tadeusza”, który do kin przyciągnął ponad 6 milionów widzów.

Z kolei 18 sierpnia prezentację adaptacji Jarosława Iwaszkiewicza „Tartak”, uświetnią Krystyna Janda i Krystyna Zachwatowicz-Wajda.

Udział w spotkaniach i projekcjach, które odbędą się w Ogrodzie Pawilonu Józefa Czapskiego jest bezpłatny. W filmowych adaptacjach dzieł Iwaszkiewicza dużą rolę odegrała natura, dlatego wyjątkowa sceneria spotkań i seanse pod gwieździstym niebem pozwolą w pełni zanurzyć się w twórczości Andrzeja Wajdy.

dc

Zobacz także