Niezwykłe pomysły na walkę ze smogiem. Któryś z nich trafi do Krakowa?

fot. groncol.com

Smog to nie tylko problem Krakowa, walczą z nim metropolie na całym świecie. Na ulicach Pekinu pojawiły się właśnie elektryczne autobusy wyposażone w oczyszczacze powietrza, a w Bogocie mogą pochwalić się wertykalnym ogrodem.

O niezwykłych autobusach w Pekinie napisał portal Smoglab. W stolicy Chin pojawi się 10 autobusów elektrycznych, które zostały wyposażone w oczyszczacze powietrza – donosi „South China Morning Post”. To jeden z elementów walki ze smogiem, który jest największym problemem stolicy azjatyckiego mocarstwa.

Autobusy będą kursować m.in. ulicą widoczną na zdjęciu. To Changan Avenue.

fot. Australian cowboy/Wikimedia Commons.

Zamontowanie oczyszczaczy powietrza, ma w zamyśle poprawić jakoś powietrza na pokładzie pojazdów i poprawić komfort podróżujących nimi pasażerów.

Obecnie po Pekinie jeździ ponad 130 tys. samochodów elektrycznych oraz ok. 1300 autobusów wyposażonych w ten rodzaj napędu. Władze stolicy Chin zdecydowały jednak, że do 2020 roku ma ich jeździć po mieście co najmniej 10 tys.

Autobus z oczyszczaczem powietrza spełnia podwójną rolę. Bo oprócz tego, że dostarcza przefiltrowane powietrze to jeszcze zachęca do korzystania z komunikacji miejskiej.

W innym kierunku poszli w Bogocie w Kolumbii. Powstał tam 11-piętrowy budynek, który pokrywa 85 tysięcy roślin. Łącznie daje to ponad trzy tysiące metrów kwadratowych zielonej powierzchni. Ogród produkuje tyle tlenu, ile rocznie „zużywa” 3100 osób, a przy okazji, jak zapewniają pomysłodawcy, pochłania tyle dwutlenku węgla ile produkuje 750 samochodów.

fot. groncol.com

Pomysł promuje ostatnio w Krakowie ugrupowanie Logiczna Alternatywa, co automatycznie sprawia, że zapala nam się lampka alarmowa. Budynek z pewnością wygląda ładnie, z pewnością wytwarza sporo tlenu, pozostają pytania o koszty budowy i utrzymania roślin w dobrej kondycji. Budynek posiada system, który zbiera deszczówkę oraz oczyszczoną wodę z mieszkań i wykorzystuje ją do podlewania roślin.

Pytanie, jak budynek będzie wyglądał za kilka lat. Innowacyjne pomysły mają to do siebie, że czasem po prostu okazują się nietrafione. Jak choćby ściana mchu, która wygrała zeszłoroczny Smogathon.

Ściana z mchem będzie oczyszczać powietrze także w Krakowie. Gdzie stanie?

Zachwytów było co niemiara, ściana miała pojawić się obok ICE na rondzie Grunwaldzkim. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, bo okazało się, że koszty The City Tree mają się nijak do skuteczności. 

(wm)

fot. groncol.com

Zobacz także