Niezwykli aktorzy zapraszają za kulisy. Za darmo

– W naszej codziennej pracy nie podkreślamy własnej niepełnosprawności. Najpierw jesteśmy aktorami, dopiero później osobami z niepełnosprawnością i tak chcemy być postrzegani – mówią twórcy filmu „Wykluczeni”, które premiera odbędzie się 22 grudnia.

Teatr Aktora Niewidomego ITAN, którego aktorzy zagrali już w setkach spektakli, przygotował film dokumentalny o swojej działalności. W „Wykluczonych” członkowie grupy opowiadają o swoim życiu, pracy, problemach i marzeniach. Mówią o niełatwej sytuacji ITANa, o tym, że nie mogą być w nim zatrudnieni i jak od lat walczą, by stać się instytucją kultury.

– Zdecydowaliśmy się na formę filmu dokumentalnego by uchwycić ten charakterystyczny walor przeżywania naszych spektakli, poparty doświadczeniami członków teatru. W naszej codziennej pracy nie podkreślamy własnej niepełnosprawności. Najpierw jesteśmy aktorami, dopiero później osobami z niepełnosprawnością i tak chcemy być postrzegani – mówią twórcy filmu.

Reżyserem „Wykluczonych” jest szef Teatru, Artur Dziurman, znany z wielu filmów, seriali i spektakli. Zobaczymy w nim też wiele gwiazd kina i telewizji, jak np. Bohdan Łazuka i Jacek Fedorowicz.

Premiera odbędzie się 22 grudnia w Kinie Kijów w Krakowie (aleja Zygmunta Krasińskiego 34) o godzinie 19. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina na hasło „Wykluczeni” (jedna osoba może otrzymać maksymalnie trzy bilety). Podczas wieczoru premierowego będzie można obejrzeć również fragment spektaklu „Legenda Starszych Panów”, przygotowanego przez aktorów Teatru ITAN z udziałem Jacka Federowicza.

Film jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Małopolskie. Koproducentem „Wykluczonych” jest Telewizja Polska S.A.

 

Najnowsze

Co w Krakowie