„Nikt z nas nikogo nie podpier***ał”

Musisz przeczytać

– Ludzie patrzą na świat i mówią: co myśli zrobili takiego złego, że ktoś nas wali po łbach? Przecież nikt z nas nie był kapusiem, nikt nie chodził i nie podpier***ał nikogo, a teraz i tak dostaje po dupie, jak nie wiadomo kto – mówi w szczerej rozmowie z KRKnews Janusz Panasewicz, wokalista zespołu Lady Pank, którego historia związana jest z… Krakowem!

Nazwa grupy powstała w hotelu Cracovia, a pierwszą piosenkę Panasewicz nagrał w Teatrze STU. Natomiast podczas ostatniego koncertu w klubie Kwadrat, prapremierę miała najnowsza piosenka „Władza”.

KRKnews: Kiedyś śpiewaliście „wszyscy ku**y i złodzieje”, teraz „każda władza nam przeszkadza i do tego czyści nas do zera”. Niby to samo, ale łagodniej.

Janusz Panasewicz
Janusz Panasewicz

Janusz Panasewicz: Na pewno nie łagodniej! Tekst, który zacytowałeś najpierw, pochodzi z piosenki „Siódme niebo”, którą pisał Andrzej Mogielnicki. Natomiast tekst utworu „Władza” jest autorstwa Wojtka Byrskiego. Napisał kilka piosenek na naszą nową płytę. Tekst „Władzy” jest bardzo trudny. Pierwszy raz zgraliśmy ten numer na koncercie w Krakowie i pomyliłem się chyba ze dwadzieścia razy. Podejrzewam, że jeszcze się pomylę drugie tyle, aż w mojej głowie zapanuje spokój podczas śpiewania tej piosenki.

Sam refren „każda władza nam przeszkadza” nie dotyczy tej, konkretnej władzy, którą mamy teraz. On jest o każdej władzy, tej za Edwarda Gierka i tej, która będzie za 20 lat. Natomiast w zwrotkach jest szereg ważnych historii, bardzo trudnych do opowiedzenia. Niemniej, radia prawdopodobnie nie zechcą grać tej piosenki (uśmiech).

To jest najmocniejsza piosenka na waszej nowej płycie, która ukaże się już w kwietniu?

Nie sądzę (śmiech). Będzie grubiej, oj dużo grubiej!

W swoim repertuarze wróciliście trochę do polityki.

Tytuł płyty to „Miłość i władza”.

Jak zamienimy kilka liter, to brzmi prawie tak samo jak „Seks i polityka”.

(śmiech) Ciągle drążysz, ale wydaje mi się, że piosenki nie są polityczne. Więcej jest tam miłości i refleksji nad człowiekiem, mną dorosłym. Ale nie tylko o mnie, a o ludziach, którzy patrzą na świat i mówią: chwila, moment, to się nie zgadza, tamto się nie zgadza. Co myśli zrobili takiego złego, że ktoś nas wali po łbach? Przecież nikt z nas nie była kapusiem, nikt nie chodził i nie podpier***ał nikogo, a teraz i tak dostaje po dupie, jak nie wiadomo kto.

W związku z tym, są refleksyjnie piosenki. Właściwie tylko „Władza” jest taka dość wprost. I to nie sam refren, bo wiesz… on jest taki do pośpiewania. Każde zdanie w tym utworze jest bolące.

Pierwszy raz zagraliście ten numer w Krakowie, dzień później we Wrocławiu. Publiczność, która była na koncertach, mogła wziąć udział w kręceniu teledysku. Skąd ten pomysł?

Tradycyjnego klipu nie możemy nakręcić, bo nikt go nie puści. Mówimy więc fanom: nagrywajcie co tylko chcecie. My zlepimy te filmiki, zmontujemy i zrobimy z tego film do Internetu, na Youtube. To polega na dużym spontanie.

https://www.youtube.com/watch?v=Ti3sdJExAlE

Jednak to nie „Władza” będzie singlem.

Będzie nim piosenka, którą my nazywamy „Miłość”, ale pewnie nikt się nie zgodzi na taki tytuł, więc będzie „Krótki termin”. Klip kręcimy w Warszawie i będzie – w moim mniemaniu – najtrudniejszy, jaki do tej pory zrobiliśmy. Zazwyczaj mieliśmy takie rozrywkowe, balangujące. Natomiast w tym teledysku zagrają bardzo poważni ludzie. Zatrudniliśmy dobrą, mądrą, nowoczesną, wyrazistą aktorkę, której nazwiska na razie nie zdradzę. Niech to będzie niespodzianka. Mamy nadzieję, że 15 marca – gdy stacje radiowe zagrają tego singla – ukaże się także klip.

Śpiewasz „w moich snach wciąż Warszawa”, natomiast Twoja muzyczna kariera, szczególnie ta w Lady Pank, w dużym stopniu związana jest z Krakowem.

Moją pierwszą piosenkę nagrałem w Tatrze STU…

…który w tym roku obchodzi 50-lecie.

O matko! To wspaniałe miejsce, studio, ludzie. Moje pierwsze zderzenie z prawdziwym realizatorem dźwięku, Jackiem Mastykarzem, który nagrywał wielkie gwiazdy. I nagle ja, jakiś gość z wojska, dzieciak dwudziestodwuletni… Ale Jacek był znakomity. Poza tym miał Małego Fiata, odwoził mnie nim ze studia na dworzec.

Koncert Lady Pank w krakowskim klubie Kwadrat
Koncert Lady Pank w krakowskim klubie Kwadrat

No i oczywiście założyciel STU, czyli Krzysiek Jasiński, mój wspaniały przyjaciel, który mnie nakręcał. Ja przecież byłem dzieckiem, chociaż, jak się okazało, on jest niewiele starszy. Ale jak zaczynałem, miałem dwadzieścia parę lat, więc mi się wydawało, że ten facet już tyle lat jest w tej branży. Miał dobrą duszę. Mówił: nie bój się. No a ja się bałem, bo wiesz… prymitywny człowiek z Mazur przyjechał do Krakowa i nagrywa w Teatrze STU! Nie wszyscy tak mają. Ja miałem to szczęście.

Nazwa Lady Pank powstała w nieczynnym już hotelu Cracovia. Pamiętasz ile zagrałeś tu koncertów?

Nie, bo było ich mnóstwo – i z zespołem i solowych. To fajne miasto, do którego często przyjeżdżam też prywatnie. To wielkie miasto, z wieloma artystami.

Jest taka opinia, że w Warszawie się pracuje, a w Krakowie imprezuje. Podzielasz?

Skądże! Wszędzie się imprezuje: w Warszawie, w Poznaniu, we Wrocławiu… To zależy co kto uważa za imprezę, a co za pracę. Czasami niektórzy imprezując pracują (śmiech).

Lady Pank stuknęło 35 lat. Jak się zmieniła Wasza publiczność?

Na koncertach widzę całopokoleniowe rodziny! Jakaś młoda dziewucha, jej mama, siostra… Przed sceną skaczą kobiety, które przychodzą na koncerty od 20 czy 25 lat! To chyba dobrze, prawda? Tak trochę sam siebie zapytałem, nie oczekuję odpowiedzi (śmiech).

Rozmawiał Łukasz Mordarski

Drugą część rozmowy z Januszem Panasewiczem, który jest także wielkim fanem piłki nożnej, możecie przeczytać tutaj. Wokalista Lady Pank mówi między innymi o Wiśle i Cracovii. A oto fragment: – z gówna bicza nie ukręcisz. Jeśli właściciel klubu ma wrażliwość, to powinien zobaczyć, że na tym nie pojedzie za daleko. Jak można sprzedać piłkarza za 150 tysięcy złotych? Tyle to samochód kosztuje, który pan Józek może sobie kupić od pani Basi (czytaj więcej).

Koncert Lady Pank – Kraków, 4 marca – galeria:

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca