Noc Muzeów w Krakowie bez nocnego zwiedzania. Ale atrakcji nie zabraknie [program]

37 placówek muzealnych weźmie udział w 17. edycji Nocy Muzeów w Krakowie.  Wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów, odbędzie się 21 maja. W tym roku Noc Muzeów zostanie zorganizowane w innej formule. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, muzea czynne będą tylko w swoich stałych, dziennych godzinach otwarcia. Niektóre wydłużą godziny zwiedzania. Ale nie będzie nocnego zwiedzania.

Tegoroczna Noc Muzeów w Krakowie zostanie zorganizowana w dzień. Muzea czynne będą w swoich stałych – dziennych godzinach otwarcia. Niektóre muzea wydłużają godziny zwiedzania, jak np. Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy Muzeum Akademii Sztuk Pięknych. Do tego nie wszystkie muzea można zwiedzać stacjonarnie, niektóre jak np. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius czy Muzeum Starego Teatru proponują zwiedzanie online. Są za to nowości i super atrakcje.

Po raz pierwszy w Nocy Muzeów uczestniczyć będzie nowo powstałe Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942–1945) (w organizacji), które zaprasza na tematyczne oprowadzania po terenie KL Plaszow.

Zwiedzający będą mogli odwiedzić również otwarte po remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich (Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie), gdzie przygotowano wystawę czasową „Portrety Królewskie – Wazowie”. Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu Państwowe Zbiory Sztuki, zaprasza na wystawę „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921”. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” proponuje wystawę poświęconą pamięci profesora Krzysztofa Pendereckiego „Partytura i ogród. Muzyka wobec obrazu, ogród wobec muzyki”. Dla najmłodszych zwiedzających Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przygotował ciekawą pokazy spalania pierwiastków „Kolorowe płomienie”.

Wstęp do większości muzeów jest odpłatny, we wszystkich muzeach obowiązują wcześniejsze zapisy i rezerwacje. Zapisy i rezerwacje dostępne są na stronach internetowych każdego muzeum uczestniczącego w Nocy Muzeów.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie