Nowa Huta i Podgórze utoną w korkach?

Te zmiany dotkną przede wszystkim kierowców jadących od Nowej Huty do Łagiewnik lub od strony Wieliczki do centrum Krakowa. Mimo że organizacja ruchu zostanie zmieniona tylko na jednym, ale za to newralgicznym dla sporej części Krakowa skrzyżowaniu ulic: Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich, Limanowskiego i Wielickiej. Ma to związek z kolejnym już etapem budowy łącznicy kolejowej. Utrudnienia potrwają ponad trzy miesiące. 

– Przedstawiona przez PKP organizacja ruchu stanowi bardzo duże utrudnienia dla mieszkańców, jednak jest to wersja alternatywna. Pierwotnie PKP planowało całkowicie zamknąć skrzyżowanie na pół roku – mówi Michał Pyclik z ZIKIT-u.

Od 8 sierpnia na estakadzie Obrońców Lwowa udrożnione zostaną dwa pasy ruchu. Z uwagi na całkowite zamknięcie wlotu od ul. Powstańców Śląskich, prawoskręt w ul. Wielicką będzie realizowany z wykorzystaniem następnego skrzyżowania – al. Powstańców Śląskich z ul. Kuklińskiego. Nadal nie będzie relacji lewoskrętnej z al. Powstańców Śląskich w kierunku ul. Limanowskiego.

Organizacja ruchu od 8 sierpnia
Organizacja ruchu od 8 sierpnia

Ponadto:

ze względów bezpieczeństwa przy dojeździe do estakady zamontowane zostały tymczasowe bariery betonowe, nie stanowiące docelowej organizacji ruchu;

przystanek autobusowy przy ul. Powstańców Wielkopolskich przeniesiony zostanie ok. 200 m w kierunku ul. Nowohuckiej, w okolice wiaduktów kolejowych;

pozostawione zostaną bus pasy w obrębie al. Powstańców Śląskich, Powstańców Wielkopolskich (od skrzyżowania z ul. Stoczniowców) oraz na ul. Kamińskiego.

Między 6 a 8  sierpnia, w ramach robót przygotowawczych do wprowadzenia powyższych zmian, prowadzone będą prace skutkujące utrudnieniami dla pojazdów skręcających z Powstańców Wielkopolskich w Wielicką.

Inwestor budowy łącznicy kolejowej – PKP zgłosił się do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z propozycją kolejnego etapu organizacji ruchu w rejonie inwestycji.

Pierwsza zmiana planowana jest na 8 sierpnia (przywrócenie organizacji ruchu sprzed ŚDM), druga na 16 sierpnia. Jest to zapowiadany przez PKP od grudnia etap wiążący się z największymi utrudnieniami dla kierowców. W etapie tym PKP planuje wykonać odcinki łącznicy nad skrzyżowaniem. By tego dokonać musi nie tylko ustawić tymczasowe podpory na tarczy skrzyżowania ale i operować kilkuset tonowymi dźwigami w miejscu, gdzie obecnie poruszają się samochody.

Organizacja ruchu od 16 sierpnia
Organizacja ruchu od 16 sierpnia

Dobra wiadomość jest taka, że tramwaje będą kursowały przez cały czas trwania tego etapu budowy. Autobusy tylko przez jego część. Utrzymana zostanie także przez większość czasu przejezdność estakady Obrońców Lwowa (na dwóch lub jednym pasie).

(ip)

fot. PKP PLK

Najnowsze

Co w Krakowie