Nowa Huta się nie nudzi. W weekend kolejne atrakcje

Spotkania, spektakle, a także atrakcje dla najmłodszych. Trwa Bulwar[t] Sztuki w ogrodzie teatru Łaźni Nowej, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie.

W literackim ogniu z dziennikarzem Jackiem Hugo-Baderem

Reporter „Gazety Wyborczej” Jacek Hugo-Bader, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej Nike, będzie kolejnym gościem Małgorzaty Wach w cyklu „Literacki ogień” na Bulwar[t]cie Sztuki. Podczas spotkania podzieli się wspomnieniami ze swoich podróży po Rosji, ale opowie też o książce, nad którą właśnie pracuje.

Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, góry Pamir, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył wielomiesięczną podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w „Białej gorączce”. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą Grand Press i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego przedostatnia książka „Skucha” była nominowana do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej i Nagrody Literackiej Nike, a także uznana przez „Magazyn Literacki Książki” za najlepszą książkę reportażową 2016 roku. Ostatnia napisana przez niego książka – „Audyt” ukazała się dwa lata temu.

W tej chwili, po raz pierwszy, opowie o rosyjskich szamanach i szamankach, czyli bohaterach książki, którą właśnie kończy pisać. – Myślałem o tej książce od kilkunastu lat. Wszystko zaczęło się w 2007 r. od mojej wyprawy w głąb Rosji. Zbierałem wtedy materiały do „Białej gorączki”. Jeden z reportaży, które się na tę książkę złożyły, był opowieścią o „rytuałach oczyszczenia”, które wykonują szamani w Republice Tuwy (syberyjska część Rosji). Kiedy zacząłem się bliżej temu tematowi przyglądać, okazało się, że w Rosji jest o wiele więcej ludzi świadczących „usługi magiczne”, niż lekarzy i ludzie chętniej korzystają z ich pomocy, niż z pomocy medyków. Sam – rzecz jasna – również się takim rytuałom poddałem i to nie jeden raz! – mówi Jacek Hugo-Bader.

Powrót Zuzanny Ginczanki

Na scenę wraca najnowszy spektakl teatru Łaźnia Nowa i Teatru na Plaży w Sopocie – „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w reżyserii Anny Gryszkówny.

Premiera monodramu w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej odbyła się tuż początkiem pandemii. O Zuzannie Ginczance, właściwie Zuzannie Polinie Gincburg, mówili: „Tuwim w spódnicy”, „Gwiazda Syjonu”, „Rachela z Wesela Wyspiańskiego”. Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka? Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski przez całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Poruszająca historia przedwcześnie zmarłej, jednej z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego, zostanie przypomniana na scenie 1 i 2 sierpnia o 19.00. Przed spektaklem, w piątek o 17.00 w ogrodzie teatru zaplanowano spotkanie z aktorką – Agnieszką Przepiórską.

Terytoria intymne i granice otwarte – dwa projekty, dwa nabory

Ostatni dzwonek, aby dołączyć do dwóch projektów artystycznych w Łaźni Nowej. Pierwszy z nich – „Terytoria intymne”, to projekt adresowany do pań. Osoby czujące się kobietami, niezależnie od wieku, zapraszane są do wspólnej pracy teoretyczno-praktycznej pod okiem choreografki i performerki – Renaty Piotrowskiej-Auffret.

– Z perspektywy cielesnej – spróbujemy wytworzyć praktyki ruchowo-choreograficzne oparte na poczuciu wspólnoty, słuchaniu i doświadczaniu swojego ciała oraz na mocy, która może się wytworzyć we wspólnym tańcu. Będziemy inspirować się figurami i fenomenami ofiary i czarownicy, zarówno historycznymi, jak i współczesnymi. Punktem wyjścia do pracy będą fragmenty ruchowe lub praktyki z tworzonych przeze mnie spektakli – zapowiada Piotrowska-Auffret.

Warsztaty zaplanowano od 10 do 14 sierpnia. Ostatniego dnia odbędzie się pokaz dla publiczności.

Młodych pasjonatów teatru w wieku 14-18 lat Łaźnia Nowa zaprasza do pracy z reżyserem i dramaturgiem – Łukaszem Zaleskim w ramach Małej Boskiej Komedii. Projekt „Granice otwarte” rozpocznie się 4 sierpnia.

– Żyjemy w Krakowie, w mieście, w którym w ciągu godziny spędzonej na Rynku można usłyszeć być może kilkadziesiąt języków świata. Jeśli gdzieś znajduje się współczesna wieża Babel, to może właśnie tutaj. Czas izolacji był dla mnie czasem klaustrofobii. Otwarty, zapraszający świat jest w moim przekonaniu największym osiągnięciem współczesnej cywilizacji, a wielokulturowość, ciekawość i wymiana – najlepszymi jej „objawami”. Chcę więc prowokacyjnie spytać młodych ludzi, jak widzą ten tygiel. Jak podoba im się świat, w którym w ciągu kilku godzin możemy się znaleźć na innym kontynencie? I czym w ogóle jest podróż? – mówi Łukasz Zaleski.

Szeroki wachlarz wydarzeń

Na Bulwar[t]cie Sztuki rusza także wakacyjne wyzwanie dla dzieci i dla młodzieży. Od 3 do 9 sierpnia, przez cały tydzień, odbywać się będą warsztaty scenograficzno-plastyczne, w ramach których młodzi konstruktorzy zaprojektują i stworzą instalację artystyczną – rakietę kosmiczną.

Organizatorzy szukają uczestników w wieku 7-11 lat do pierwszej grupy oraz w wieku 12-17 lat do drugiej. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: bilety@laznianowa.pl.

W programie nie zabraknie także czytań i warsztatów dla dzieci, kina plenerowego (filmy: „Mój piękny syn” – 2 sierpnia; oraz „Proceder” – 6 sierpnia), warsztatów poświęconych wizualności w teatrze z Małgorzatą Szydłowską czy zajęć z tanga argentyńskiego i tanga vals.

Szczegóły, pełny harmonogram wydarzeń, a także informacje o wejściówkach  na stronie internetowej teatru Łaźnia Nowa.

ip

Najnowsze

Co w Krakowie