Nowa Huta: Zadbaj o swój zieleniec. Miasto czeka na wnioski

Codziennie widzisz przez okno zaniedbany skwer? Teraz może się to zmienić. Trwa nabór pomysłów do 7. edycji projektu „Ogrody Nowej Huty”, którego celem jest renowacja zaniedbanych terenów zielonych w tej dzielnicy, a jednocześnie integracja społeczności lokalnej.

W projekcie mogą uczestniczyć co najmniej 7-osobowe grupy sąsiadów – nowohucian. Wystarczy wspólnie wybrać zieleniec do zagospodarowania i wypełnić deklarację przystąpienia do projektu. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 lipca.

Wszystkie złożone deklaracje wezmą udział w konkursie, w wyniku którego wytypowane zostaną dwa tereny pod przyszły ogród. Jury konkursowe, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich nowohuckich dzielnic oraz reprezentanci organizatorów projektu i Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, wybiorą – kierując się podstawowymi kryteriami konkursu, tj. dostępnością dla szerszego grona mieszkańców, bezpieczną lokalizacją ogrodu, wielkością terenu do zagospodarowania i przyszłym charakterem ogrodu – dwa tereny, na których zostaną założone ogrody.

Następnym etapem będą spotkania konsultacyjne z mieszkańcami, które pozwolą ustalić ich potrzeby i życzenia co do zagospodarowania terenów. Wszystkie narady odbędą się w obecności architekta krajobrazu i ogrodnika, którzy doradzą i zaproponują rozwiązania. Efektem spotkań będą profesjonalne plany zieleni, często zakładające rozbudowę ogrodów w kolejnych latach. I tak z planem przyszłego ogrodu będzie można przystąpić do realizacji, a tam, gdzie to niezbędne, zacząć od uporządkowania terenu. Na koniec nasadzone zostaną wybrane rośliny.

Dwa zwycięskie ogrody zostaną zaprojektowane i wykonane do końca tego roku. Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie: www.ogrodynh.pl. Dotychczas, w ramach poprzednich edycji, udało odnowić dwanaście terenów zielonych. Ostatnio m.in. ogród przy Zespole Szkół Specjalnych nr 14 na os. Sportowym 28. Teraz korzystają z niego nie tylko uczniowie – popołudniami i w weekendy jest otwarty i dostępny dla mieszkańców Nowej Huty.

Organizatorem projektu jest Pracownia Animacji Ekologicznej Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, głównym sponsorem – Arcelor Mittal Poland S.A., a partnerami – Rady Dzielnic XIV, XV, XVI, XVII i XVIII oraz Zarząd Zieleni Miejskiej. Honorowy patronat sprawuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

(wm, krakow.pl)

Najnowsze

Co w Krakowie