Nowa organizacja ruchu na ul. Broniewskiego i Dąbrowskiej

Na ulicach Władysława Broniewskiego i Marii Dąbrowskiej wprowadzono nową organizację ruchu. Jak informuje Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, głównym założeniem zmian jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. O uspokojenie ruchu na tych ulicach wnioskowali sami mieszkańcy.

Według policyjnych statystyk ulica Marii Dąbrowskiej była jedną z najniebezpieczniejszych dróg w kwestii bezpieczeństwa pieszych. ZIKiT wspólnie ze strażą miejską i policją opracował nową organizację ruchu. Wprowadzone rozwiązanie jest pilotażowe i będzie monitorowane przez najbliższe pół roku.

W ramach zmian na ul. Broniewskiego i Dąbrowskiej zostały namalowane tzw. szykany, czyli specjalene pasy na drodze, których zadaniem jest zmniejszenie prędkości pojazdów przy jednoczesnym zachowaniu płynności ruchu. To rozwiązanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów.

Przy okazji nowej organizacji ruchu uporządkowane zostały miejsca parkingowe. Dopuszczono możliwość parkowania na jezdni, a więc przybyło miejsc postojowych. Wyznaczony sposób parkowania pozwala zachować odpowiednie odległości od przejść dla pieszych, połączeń dróg i skrzyżowań. Na ulicy Dąbrowskiej zastosowano również ograniczenie prędkości do 40 km/h – to najbardziej optymalna prędkość dla utrzymania płynności ruchu.

Nowa organizacja ma na celu skłonić kierowców do odpowiednich zachowań i zmniejszenia prędkości. Zbliżone rozwiązanie zostało wprowadzone w 2006 roku na al. 3 Maja i przyniosło pozytywne efekty.

(ip)

fot. ZIKIT

Najnowsze

Co w Krakowie