Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym otwarta dla zwiedzających! [zdjęcia]

W Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego otwarto Szklarnię nr 5 oraz zimownik. Są one częścią kompleksu szklarniowego „Victoria”. Nowy pawilon jest wyższy od poprzednika o ok. 7 metrów. Rozbudowa obiektu była konieczna ze względu na wzrost unikatowej palmy daktylowca kanaryjskiego. 

Pierwsza szklarnia powstała przy ul. Kopernika w 1785 roku. Ufundował ją Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W drugiej połowie XIX wieku posadzono w niej palmę daktylową pochodzącą z naturalnego stanowiska na Wyspach Kanaryjskich. Obecnie jest to najcenniejszy okaz w krakowskim ogrodzie i najstarszy utrzymywany w warunkach szklarniowych w Europie. Zdaniem opiekujących się nim ogrodników posiada niepowtarzalną wartość przyrodniczą i historyczną. Olbrzymia roślina, aby mogła nadal się rozwijać, potrzebowała wyższego obiektu. Inaczej mogła zacząć obumierać.

Prace rozpoczęły się w połowie sierpnia ubiegłego roku od rozbiórki starej szklarni. Następnie w jej miejscu powstała tymczasowa, ogrzewana konstrukcja stalowo-foliowa, w której palmy przetrwały okres zimowy w bezpiecznych warunkach. W międzyczasie wykonawca przystąpił do wznoszenia fundamentów przyszłego obiektu. Dziś Szklarnia nr 5 wraz z zimownikiem jest już otwarta dla zwiedzających. 

Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym / fot. Ogród Botaniczny Facebook

Nowa szklarnia jest nowoczesnym, w pełni zautomatyzowanym obiektem. Wewnątrz znajduje się system automatycznego sterowania klimatem, co pozwoli zmniejszyć energochłonność szklarni i utrzymać wewnątrz właściwą temperaturę i wilgotność. Ogrodnicy będą mogli również chronić rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem roślin przy użyciu przesuwnych rolet. Obiekt dostępny jest dla osób słabowidzących i niewidomych. 

Nowy pawilon w najwyższym punkcie liczy 21 metrów, o kilka metrów urósł też tzw. zimownik, w którym przechowuje się kolekcje roślin z ciepłych krajów, będące ozdobą ogrodu na wolnym powietrzu w okresie letnim.

Nowa szklarnia w Ogrodzie Botanicznym / fot. Ogród Botaniczny Facebook

Najnowsze

Co w Krakowie