Nowa wystawa Chromego w Parku Decjusza z okazji 550. rocznicy urodzin Kopernika

SKOŃCZONY – NIEOGRANICZONY. Mikołaj Kopernik w twórczości Bronisława Chromego. To tytuł nowej wystawy, która dziś zostanie otwarta w Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w Parku Decjusza. Zaprezentowane zostaną projekty pomników, prace rzeźbiarskie, malarskie i medalierskie poświęcone Kopernikowi oraz przestrzeni kosmicznej.

Lata 60. i 70. XX wieku to czas podboju kosmosu. Przełomowe wydarzenia, takie jak lot pierwszego człowieka w kosmos czy lądowanie na Księżycu, z niezwykłą siłą inspirowały wyobraźnię artystyczną Chromego, a 500. rocznicę urodzin Kopernika artysta upamiętnił serią wybitnych prac medalierskich.

– Podkreślić należy, że realizacje medalierskie Bronisława Chromego stawiają go w rzędzie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. Jego medale wyróżnia bogactwo i świeżość pomysłów, umiejętność tworzenia czytelnych symboli oraz trafność tłumaczenia tematów na kształt plastyczny. Był prekursorem i odkrywcą nowego rozwiązania kompozycyjnego
z narracją przechodzącą z awersu na rewers i z ażurami, którymi jako pierwszy ośmielił się przepruć zwarty i jednolity kształt tradycyjnego medalu. Podobnie jak rzeźby, jego medale operują jednym trafnym skojarzeniem, wyróżniając się wrażliwością kształtowania formy, bogactwem napięć akcji fakturalnej oraz przestrzennym działaniem brył i ażurów. – mówi Grażyna Chromy-Rościszewska, Prezes Fundacji im. Bronisława Chromego i kuratorka wystawy.

Artysta uwiecznił Mikołaja Kopernika łącznie na ponad 20 medalach. Były one wielokrotnie eksponowane w Polsce oraz za granicą, m.in. na wystawach Międzynarodowej Federacji Medalu Artystycznego FIDEM.

W twórczości Chromego tematyka kopernikańska oraz kosmologiczna zajmowały ważne miejsce, dlatego obchodzona w tym roku 550. rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma jest świetną okazją do otwarcia nowej ekspozycji.

SKOŃCZONY – NIEOGRANICZONY. Mikołaj Kopernik w twórczości Bronisława Chromego.
Organizator: Fundacja im. Bronisława Chromego
Współfinansowanie: miasto Kraków
Kuratorka: Grażyna Chromy-Rościszewska
Nadzór konserwatorski: Grażyna Chromy-Rościszewska
Autorska Galeria Bronisława Chromego, Wola Justowska, Park Decjusza
17.06–30.10.2023

 

*****

Bronisław Chromy – rzeźbiarz, medalier, malarz i grafik. Urodził się w 1925 roku w Leńczach koło Lanckoron, zmarł w 2017 roku w Krakowie. Tworzył niemal do końca swojego życia. Był absolwentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie uzyskał stopień profesora. Członek Polskiej Akademii Umiejętności.

Bronisław Chromy był cenionym i podziwianym twórcą rzeźby monumentalnej, kameralnej, medalierstwa, a także malarstwa i grafiki. Laureat licznych nagród oraz wyróżnień, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jego charakterystyczny styl rzeźby nie sposób pomylić. Twórczość Chromego jest uniwersalna zarówno pod względem środków wyrazu artystycznego, jak też tematyki dzieł. Artysta zrealizował liczne pomniki, rzeźby plenerowe i kameralne oraz dzieła sakralne, które na trwałe zapisały się w historii sztuki i kultury narodowej. Tworzył m.in. rzeźby o tematyce historycznej i martyrologicznej, kosmologicznej oraz animalistycznej.

Marzenie o długowieczności swojej sztuki skłoniły go do stworzenia Galerii w krakowskim parku Decjusza, którą sam zaprojektował. Od śmierci artysty opiekę nad Autorską Galerią Bronisława Chromego sprawuje powołana w 2020 roku fundacja jego imienia.

 

Najnowsze

Co w Krakowie