Nowe autobusy elektryczne już w Krakowie! Będą kursować m.in. po Alei Trzech Wieszczów

Jak informuje magistrat, Solaris Bus & dostarczył właśnie pierwsze „przegubowe elektryki”, które wyjadą na linię nr 179.

W oficjalnym przekazaniu autobusów udział wzięli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przedstawiciele MPK SA w Krakowie oraz reprezentanci firmy. Nowe elektrobusy zasiliły dotychczasowy tabor 394 Solarisów, w tym 28 autobusów elektrycznych, z których część zadebiutowała na ulicach miasta już w 2016 roku.

– Od wielu lat inwestujemy w bezemisyjne autobusy. To przecież właśnie Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym w 2014 r. została uruchomiona regularna linia obsługiwana autobusami elektrycznymi. Kraków był także pierwszym dużym miastem, w którym zostały wycofane wszystkie autobusy z silnikami poniżej normy Euro5. Po zakończeniu dostaw 50 autobusów Solarisa mieszkańcy już w połowie tego roku będą mieć do dyspozycji w sumie prawie 80 bezemisyjnych pojazdów – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Producent dostarczył miejskiemu przewoźnikowi 50 sztuk urządzeń ładujących za pośrednictwem złącza plug-in. Każdy autobus został także konstrukcyjnie przygotowany do wolnego ładowania poprzez pantografy. Sposób wolnego ładowania za pomocą pantografów jest nowatorskim rozwiązaniem i ma na celu jak najlepsze wykorzystanie terenu zajezdni. Autobusy mogą również być ładowane w formie tzw. szybkiego ładowania za pomocą pantografów i tego typu ładowarki już funkcjonują na terenie zajezdni Wola Duchacka i Podgórze oraz w rejonie pętli autobusowych: przy ulicy Pawiej, na pętli „Dworzec Główny Wschód”, os. Podwawelskim, Białym Prądniku i Nowym Bieżanowie.

Dziesięć nowych autobusów 18 marca zostało skierowanych na linię nr 179 („Osiedle Kurdwanów” – „Dworzec Główny Zachód”). 50 nowych bezemisyjnych autobusów będzie kursować przez Aleje Trzech Wieszczów, a więc w tym rejonie miasta, gdzie zdarzają się największe przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie