Nowe ceny biletów MPK. Karta miesięczna tylko na całą sieć

Coraz bliżej podwyżki biletów MPK. Prezydent przesłał Radzie Miasta Krakowa projekt uchwały w sprawie nowego cennika biletów MPK. Chodzi nie tylko o podwyżki, ale też likwidację niektórych biletów i zastąpienie ich innymi.

Nowy cennik biletów komunikacji miejskiej w Krakowie ma obowiązywać od 1 grudnia 2020 roku.

Miesięczny tylko na sieć

Najważniejsza zmiana dotyczy biletów okresowych. Znikną miesięczne karty na jedna i dwie linie. Będzie można kupować tylko kartę na całą sieć. Dziś kosztuje ona mieszkańca Krakowa 69 złotych, po podwyżce cena wzrośnie do 96.

  • – Proponowana przez Zarząd Transportu Publicznego cena (96 zł) utrzymuje się na poziomie zbliżonym do stawek w Warszawie (98 zł), Łodzi (96 zł), Wrocławiu (90 zł) – w tych miastach również rozważane są podwyżki. Stawka w Gdańsku wynosi 99 zł i jest znacznie niższa niż w Poznaniu (po podwyżce ceny wynoszą 149 zł) -tłumaczą urzędnicy magistratu.

Osoby mieszkające poza miastem zapłacą za kartę sieciową 148 złotych miesięcznie. A gdyby chciały korzystać z autobusów kursujących poza granice miasta jeszcze będą musiały trochę dopłacić. Np. Bilet na I i II strefę ma kosztować 158 złotych, na strefy, I, II i III – 179 złotych.

Mieszkańcy Krakowa będą mogli kupić od razu bilet sieciowy na pół roku. Koszt na karty ważnej na terenie miasta to 469 złotych, co daje nieco ponad 78 złotych za każdy miesiąc. Tyle że za bilet ważny 6 miesięcy trzeba zapłacić z góry.

10 minut jazdy za 3 złote

Duże zmiany obejma także bilety jednorazowe.

Bilet 20-minutowy, który dziś kosztuje 3,40 zł, zostanie zamieniony na 10-minutowy za 3 złote.

Bilet 50-minutowy za 4,60 zł zastąpi bilet godzinny za 6 zł.

Z kolei bilet 90-minutowy podrożeje z 6 zł do 8 zł.

(GEG)

Radny chce automatycznej kontroli w strefie płatnego parkowania w Krakowie

Najnowsze

Co w Krakowie