Nowe fakty w sprawie lekcji religii w XLIV LO w Krakowie

„Nie ma podstaw do twierdzenia, że działania pana dyrektora Mariusza Graniczki w zakresie organizacji lekcji religii były niezgodne z obowiązującymi przepisami” – tak prezydent Jacek Majchrowski odpowiedział na interpelację radnego Łukasz Sęka. Chodzi o wzywanie przez dyrektora XLIV na rozmowę rodziców dzieci, które zrezygnowały z lekcji religii. Dyrektor przyznał, że rozmawia z uczniami, którzy nie chcą uczestniczyć w lekcjach religii.

Sprawę opisała Gazeta Wyborcza. Jedna z matek poinformowała dziennikarzy, że na zebraniu rodzice uczniów, którzy zamierzają zrezygnować z chodzenia na religię, poproszeni zostali o wizytę w gabinecie dyrektora. „Są tacy, którzy mają już to spotkanie za sobą. Opowiadają, że dyrektor chce znać przyczyny rezygnacji. Wypytuje, czy są ateistami, czy innowiercami. Informuje też rodziców, że niechodzące na religię dzieci i tak będą musiały brać udział w uroczystościach kościelnych, w których uczestniczy szkoła” – relacjonowała Gazecie Wyborczej. Chodzi o liceum przy ul. Bernardyńskiej, gdzie wcześniej funkcjonowało gimnazjum (to, z którego uczniowie pełnili warty pod Krzyżem Katyńskim po katastrofie smoleńskiej).

Rozpętała się burza. Posłanka Katarzyna Lubnauer wysłała interpelację do ministerstwa edukacji. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak stanęła w obronie dyrektora. „Nikt nie zgłosił skargi na dyrektora za to, że śmie rozmawiać z uczniami. Poseł pilnuje wypisywania się z religii, to przecież cel neomarksistów” – stwierdziła w mediach społecznościowych.

Rzeczywiście – do Urzędu Miasta Krakowa, któremu podlega XLIV LO nie wpłynęła żadna skarga na dyrektora tej placówki. Taką informację prezydent Jacek Majchrowski przekazał radnemu Łukaszowi Sękowi, który pytał o zajście w tym liceum i ewentualne konsekwencje. Prezydent podkreślił, że nie ma podstaw do twierdzenia, że „działania pana dyrektora Mariusza Graniczki w zakresie organizacji lekcji religii były niezgodne z obowiązującymi przepisami”. Dlatego magistrat nie może złożyć skargi do Kuratorium Oświaty

Radny otrzymał też kopię wyjaśnień, jakie dyrektor Mariusz Graniczka przesłał do magistratu. „Aby odpowiednio przygotować zajęcia dla ucznia rezygnującego z lekcji religii, przeprowadzam z nim rozmowę. Podczas niej staram się sprawdzić, czy uczeń nie wymaga pomocy bądź wsparcia, a także pytam, jakie zajęcia chciałby realizować w zamian za lekcje religii” – czytamy w wyjaśnieniach dyrektora XLIV LO, który informacje Gazety Wyborczej nazywa kłamstwem i zapewnia, że nie złamał prawa.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie