Nowe Lajkoniki wyjechały na miasto. Pierwsze dwa. Będzie ich aż 60

Pierwsze nowe Lajkoniki II są już gotowe i mogą wozić pasażerów po Krakowie. Dwa z nich dzisiaj wyjechały na trasę – kursowały na linii nr 9. W sumie Kraków dostanie aż 60 takich tramwajów.

Lajkonik II to o trzyczęściowe pojazdy szynowe, niskopodłogowe, z czterema wózkami jezdnymi. Drzwi wejściowe o większej niż standardowo szerokości (1400 mm) zapewniają szybką wymianę pasażerów. Specjalna konstrukcja czoła pojazdu zmniejsza ryzyko wciągnięcia pieszego pod pojazd w razie wypadku. W nowych tramwajach jest więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Nowością są także specjalne oparcia dla osób stojących. Tramwaje przewiozą jednocześnie 238 pasażerów, w tym 75 osób na miejscach siedzących. Będą wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, kamery oraz porty USB do ładowania smartfonów.

Tak prezentują się Lajkoniki II

Zdjęcie 1 z 4

Fot. MPK Kraków

Trzy pierwsze nowe Lajkoniki II, z projektu obejmującego dostawę 60 nowoczesnych tramwajów, zostały już odebrane i mogą wozić pasażerów na liniach regularnych. Wagony zostały oficjalnie zaprezentowane w czwartek, 24 listopada na terenie zajezdni tramwajowej Nowa Huta. Dwa z nich wyjechały już dzisiaj na krakowskie tory na linię nr 9.

Dostawa wszystkich 60 nowych tramwajów – zgodnie z umową – powinna się zakończyć w 2023 roku. Wtedy w Krakowie będzie kursowało już w sumie 110 nowych Lajkoników (50 dostarczonych w latach 2020-2021, 60 zamawianych obecnie). Dzięki temu udział tramwajów z niską podłogą w całej flocie MPK wyniesie ok. 90 proc.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie