Nowe pociągi dla Małopolski, także dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej

Musisz przeczytać

W środę, 29 września 2021 roku władze Małopolski uroczyście odebrały najnowszy pociąg Kolei Małopolskich – Newag Impuls 2. Nasze województwo zamówiło 9 takich pojazdów szynowych. Nowe pociągi będą wozić pasażerów na tarasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz do Tarnowa, Nowego Sącza i Katowic.

Nowe pociągi dla Małopolski

Nowe pociągi dla Małopolski
(fot. malopolska.pl)

Nowe składy jeżdżą z prędkością do 160 km/h. W każdym z pojazdów jest 189 miejsc siedzących. Pociągi wyposażono m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsca na rowery. W każdym pociągu zainstalowane zostały systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

Nowy tabor przeznaczony jest do obsługi połączeń aglomeracyjnych przez dwóch przewoźników: Koleje Małopolskie Sp. z o. o. oraz POLREGIO Sp. z o. o. W pierwszej kolejności pociągi zostaną skierowane do świadczenia usług przewozowych na następujących trasach:
1) trasy obsługiwane przez Koleje Małopolskie Sp. z o.o.
• SKA2: Skawina – Kraków Gł. – Sędziszów
• SKA3: Kraków Gł. – Tarnów
• Kraków Gł. – Nowy Sącz/Krynica Zdrój
2) trasa obsługiwana przez POLREGIO Sp. z o.o.:
• Kraków Gł. – Katowice

Umowa z firmą NEWAG S.A. została zawarta w czerwcu 2020 roku. Dotyczy dostawy 9 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych w wersji czteroczłonowej oraz kompleksowej usługi serwisowo-utrzymaniowo-naprawczej pojazdów przez okres 5 lat. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz Funduszu Kolejowego. Wartość projektu to ponad 245 mln zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej – 169 mln zł oraz z Funduszu Kolejowego w wysokości blisko 7 mln zł.

Pierwsze dwa pojazdy dla Przewoźnika Koleje Małopolskie zostały przekazane przez NEWAG 27 września. Trwają odbiory techniczne kolejnych czterech pojazdów. Na przełomie listopada i grudnia planowany jest odbiór pozostałych 3 szt. EZT.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca