„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Nowe podejście do walki z koronawirusem. Ale główna broń pozostaje bez zmian

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Działania ograniczające epidemię koronawirusa będą wprowadzane lokalnie i regionalnie, nie na terenie całego kraju. Będą też podejmowane decyzje grożące większym ryzykiem zakażenia. Lekarze rodzinni będą mogli kierować na testy osoby, u których nie ustępują objawy chorobowe. To tylko niektóre nowości w strategii walki z koronawirusem na nadchodzące miesiące przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Ale resort zdrowia nie kryje, że nadal najważniejsza będzie broń DDM – dezynfekcja, dystans i maseczki.

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na nadchodzące miesiące. Mówił m.in. o nowym podejściu do zarządzaniu ryzykiem. Do tej pory starano się za wszelką cenę zapobiegać zakażeniem, teraz mają być brane pod uwagę także skutki społeczne. Pierwszym przykładem nowego podejścia jest posłanie dzieci do szkół.

Zmiany w szpitalach

Zostaną wprowadzone duże zmiany organizacyjne. Nie będzie już szpitali jednoimiennych, dedykowanych tylko chorym na koronawirusa. Zostanie wyznaczonych 9 szpitali,w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie, gdzie maja trafiać pacjenci wymagający wysokospecjalistycznej opieki. Te szpitale mają dysponować 2 tys. łóżek. W szpitalach powiatowych powstaną izolatki, gdzie mają trafiać osoby z mniej groźnymi objawami.

Będą też zmiany w sieci mobilnych punktów pobierania wymazów od podejrzanych o zakażenie. Dziś jest ich 260, będzie ich więcej i będą dłużej otwarte. Punkt powstanie w każdym powiecie.

Będzie centralna infolinia przyjmująca zgłoszenia, co ma odciążyć lokalne sanepidy

Zmiany w testowaniu

Testowanie skoncentruje się na pacjentach z objawami choroby.

Drugi cel testowania to ochrona grup ryzyka, będę one testowane mimo braku objawów. Obejmie to osoby udające się do uzdrowisk, przyjmowane do hospicjów, zakładów opieki leczniczej i domów pomocy społecznej. Badania nadal będą prowadzone wśród medyków.

Pacjenci z objawami grypopodobnymi będą w pierwszej kolejności korzystać z teleporad. Jeśli objawy się utrzymają, pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza, który podejmie decyzję, czy wysłać go na test na koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia będzie też korzystać z szybkich testów antygenowych. Ma to być zastosowane np. na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Chodzi o szybką weryfikację, czy pacjent ma koronawirusa.

Co to jest DDM

Fundament – to działania prewencyjne. Dezynfekcja, dystans i maseczki – to ciągle podstawowe narzędzia walki z epidemią. Minister zdrowia nazwał to bronią DDM.

Do działań prewencyjnych resort zdrowia zalicza też szczepienia przeciwko grypie. Minister zdrowia poinformował, że rząd zabezpieczył 1,8 mln dawek, zwiększy jeszcze pulę szczepionek o 200 tys. – Pierwsze szczepionki są już w hurtowniach – stwierdził minister zdrowia.

(GS)

Od 1 września szkoły w Krakowie będą uczyć stacjonarnie. Ale to się może zmienić

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca