Nowe połączenie kolejowe z Krakowa do Myślenic!

Musisz przeczytać

Mieszkańcy Małopolski będą mogli dostać się pociągiem z Krakowa bezpośrednio do Świątnik Górnych, Sieprawia czy Myślenic. Marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka oraz przedstawiciele małopolskich gmin przekazali umowę na opracowanie studium wykonalności budowy nowoczesnej linii kolejowej.

– Małopolanie podczas swoich podróży coraz częściej wybierają kolej. Jako samorząd województwa dokładamy wszelkich starań, by siatka połączeń w całym województwie nieustannie poszerzała się, by mieszkańcy z każdego zakątka regionu mogli do szkoły czy pracy dojechać pociągami w jak najlepszych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Linia kolejowa Kraków-Myślenice – to będzie zdecydowanie nowa jakość – informuje Łukasz Smółka, wicemarszałek.

Nowa trasa kolejowa połączy Kraków z Świątnikami Górnymi, Sieprawiem oraz Myślenicami. Ponad to mieszkańcy małopolskich gmin będą mogli dojechać na lotnisko w Balicach.

Przez najbliższe miesiące firma International Management Services Sp. z.o.o, która wygrała przetarg, będzie analizować możliwości poprawy obsługi transportowej wskazanego regionu, aby określić możliwości techniczne i finansowanie inwestycji. Ponad to spółka zarysuje plan przebiegu nowego połączenia i optymalny model obsługi.

– Budowa nowego połączenia Kraków – Myślenice to kluczowa inwestycja dla Myślenic i mieszkańców ziemi myślenickiej, która pozwoli na lepszy rozwój gospodarczy miasta i całego powiatu. Pozwoli to do powrotu do lat 70. czy 80., kiedy Myślenice były miejscem rekreacji dla mieszkańców Krakowa. Połączenie umożliwi odpoczynek tym, co chcą przebywać w klimacie górskim. Pozwoli to na odciążenie Zakopianki, która nie jest z gumy. Musimy razem stworzyć alternatywę dla tego węzła drogowego, myśląc o połączeniu kolejowym – komentuje Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Wartość przedsięwzięcia będzie wynosić ponad 441 tys. złotych. Największy wkład wniesie Województwo Małopolskie – 33,34%. Gminy Kraków oraz Myślenice dołożą po 22,22%, a gminy Siepraw i Świątniki Górne po 11,11%.

Zakończenie prac nad opracowaniem koncepcji przewidziano na drugą połowę lipca.

Just.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca