Nowohucki zegar znów wskazuje czas!

Dla nowohucian jest tym, czym dla mieszkańców Starego Miasta pomnik Adama Mickiewicza lub skarbonka. Zegar na kamienicy na os. Centrum D1, bo o nim mowa został w końcu zmodernizowany. Kultowe już urządzenie zyskało nowe wnętrze i zasilanie.

W ramach modernizacji wymieniono źródło zasilania i 170 żarówek. Modernizacja zegara, która już się zakończyła, dotyczyła wymiany źródła zasilania i światła. 170 żarówek, które zastąpione zostały trwalszymi, energooszczędnymi modułami ledowymi o kształtach odpowiadających tradycyjnym bańkom.

Co ważne, oryginalne, porcelanowe gniazda żarówek zostały zachowane i odświeżone, dzięki czemu będzie można w każdej chwili ponownie uruchomić oryginalny system.

Prace objęły również szklane elementy w segmentach wyświetlacza, dzięki czemu zegar będzie bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV.

Zegar, który od dziesięcioleci wskazywał nowohucianom czas zyskał także nowy werk. Sterownik jest bezobsługowy, co oznacza, że zegar samodzielnie zmieni czas z letniego na zimowy (i na odwrót), a także powróci do właściwych wskazań w przypadku awarii zasilania.

Projekt modernizacji zegara został uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Nowe źródła światła przymocowano do istniejących paneli, co pozwala stwierdzić, że zmodernizowany zegar nie utracił aktualnego wyglądu. Koszt modernizacji to ponad 36 tys. zł.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie