Nowość w ogrodach Zamku Królewskiego. Współczesne rzeźby na Wawelu (ZDJĘCIA)

Po zimowej przerwie Zamek Królewski na Wawelu otworzył dla zwiedzających Ogrody Królewskie, a w nich plenerową ekspozycję. Ostre krawędzie, mocne kolory i nowoczesna forma w dawnej architekturze zieleni Zamku Królewskiego na Wawelu. Tak prezentuje się wystawa „Kontrasty”, na której można oglądać rzeźby Pawła Orłowskiego. 

– W tych wspaniałych okolicznościach pokazuję moje prace z ostatnich kilku lat. Kubizujące rzeźby w zestawieniu z renesansową rezydencja królów polskich można określić jako kontrast – taki jest też tytuł wystawy – ale ja przewrotnie pytam, czy rzeczywiście są to kontrasty. Kiedy dokładniej się przyjrzymy, spostrzeżemy, że ta szacowna przestrzeń i modernistyczne rzeźby wzajemnie się dopełniają – mówi rzeźbiarz Paweł Orłowski.

fot. Zamek Królewski na Wawelu

Wystawa „Kontrasty” wpisuje się w zainicjowany cykl plenerowych ekspozycji w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu, stanowiąc przykład synergii sztuki dawnej i współczesnej. Po raz pierwszy w historii otworzone zostało dla wszystkich zwiedzających niedostępne na co dzień tajemnicze przejście do Ogrodów z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną prowadzące na taras, skąd roztacza się widok na Kraków.

Ogrody Królewskie będą otwarte dla spacerowiczów do 29 września. 

Najnowsze

Co w Krakowie