Nowy Marszałek Sejmu witany w Krakowie jak „gwiazda rocka”. Szymon Hołownia odwiedził V LO

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w czwartek z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w ramach lekcji obywatelskiej. W trakcie spotkania z uczniami polityk wskazał jako swego rodzaju przykład do naśladowania Adama Gomołę z Polski 2050. Poseł ma 24 lata i jest jedynym przedstawicielem tzw. pokolenia Z w Sejmie.

– My musimy ten Sejm przewietrzyć. Widzieliście wczoraj, co się działo, jak wyszedł młody poseł od nas – Adam Gomoła – i zaczęli tam krzyczeć, ci seniorzy sejmowi, że „co to w ogóle, 24 lata, gdzie on się tutaj porywa”. Właśnie dobrze, że się porywa – mówił Hołownia na spotkaniu z krakowskimi licealistami. Jednocześnie Marszałek namawiał uczniów do działania i zaangażowania w swoim najbliższym otoczeniu. – Już dzisiaj zacząć myśleć, jak się zaangażować – na poziomie rady dzielnicy, na poziomie rady osiedla, rady miasta. Zrobić coś razem, zmontować, zbudować. Stać się liderem społeczności – apelował.

Fot. Piotr Tracz/ Kancelaria Sejmu

Czwartkowe spotkanie odbyło się w ramach lekcji obywatelskich w V Liceum Ogólnokształcącym im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. W spotkaniu wziął również udział poseł Rafał Komarewicz z Polski 2050. Podczas spotkania Hołownia mówił o pomyśle  obniżenia wieku wyborczego.

– To jest postulat mojego ruchu politycznego, który założyłem, będę potrzebował do tego sojuszników, mam nadzieję, że ich znajdziemy, – trzeba obniżyć wiek wyborczy w Polsce do 16. roku życia. Dlaczego? Dlatego, że to będzie sprawiedliwe, społeczeństwo się starzeje. Co to oznacza? Za każdymi kolejnymi wyborami odsetek starszych wyborców jest większy, a nie mniejszy – mówił marszałek Sejmu. Obecnie – zgodnie z konstytucją – prawo do głosowania ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.

Fot. Piotr Tracz/ Kancelaria Sejmu

Polityk ocenił tę zmianę jako „bardziej sprawiedliwą” i związana ze starzeniem się społeczeństwa.  – My, starsi, głosując dzisiaj, układamy życie wam na znacznie dłużej, niż sobie samym, bo my prędzej się odmeldujemy z tego świata, a wy dalej będziecie dźwigali skutki naszych decyzji – zwrócił się do młodych Szymon Hołownia.

Fot. Piotr Tracz/ Kancelaria Sejmu

Uczniowie otrzymali w prezencie od marszałka Hołowni podpisany egzemplarz Konstytucji RP. 

 – Przeczytajcie cały rozdział drugi o wolnościach i prawach obywatelskich, myśmy powinni go czytać codziennie, gdzie jasno i wyraźnie jest napisane, że każdy z nas ma prawo by być tym, kim chce, wierzyć w to, co chce, zachowywać się zgodnie z tym, w co najgłębiej wierzy, jeżeli nie krzywdzi innych, że jest wolnym człowiekiem w wolnym kraju. Nie da się tego piękniej i precyzyjniej napisać – zaapelował do uczniów. 

Jarek Strzeboński 

12 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie