Nowy mural w Krakowie. Wielki smok wawelski w małej łodzi

Musisz przeczytać

Wielki smok wawelski z wiosłem w małej łodzi – taki mural ozdobił ścianę budynku przy ulicy Mogilskiej 43b. Autorem malowidła jest Wojciech Rokosz. Mural powstał w ramach miejskiej kampanii rekreacyjnej „Kraków w formie” i ma promować zdrowy ruch w plenerze z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury sportowej.

– Mural przedstawia smoka wawelskiego, który podobnie jak większość z nas miał już dość przebywania w izolacji i postanowił zażyć trochę ruchu na wolnym powietrzu. A że przez miasto płynie Wisła, to skorzystał z możliwości, żeby trochę powiosłować – tak o swojej pracy mówi Wojciech Rokosz, twórca malowidła. I zdradza, że smok tym razem pożarł dobre kilkadziesiąt litrów farby.

Smok wawelski na ścianie budynku przy Mogilskiej

Smok wawelski na ścianie budynku przy Mogilskiej
(fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

To nie pierwsze ścienne malowidło Wojciecha Rokosza w Krakowie. To on jest autorem m.in. kilkunastu ptasich murali, które można podziwiać na osiedlu Na Kozłówce – od 2018 r. realizuje dla tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej cykl ornitologiczny.

Wielkie kolorowe ptaki - murale na os. Na Kozłówce

Wielkie kolorowe ptaki - murale na os. Na Kozłówce
(fot. Rafał Biały)

W latach 1998–2003 Wojciech Rokosz studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz Medal Rektora ASP w pracowni profesora Grzegorza Bednarskiego. Później pracował w jednej z krakowskich galerii sztuki, a od 2014 r. zajmuje się malowaniem murali, realizując indywidualne projekty malarskie. Maluje farbami fasadowymi: silikonowymi lub akrylowymi. Na koncie ma też murale historyczne w Mielcu („Lotnicza historia”, „Hetman Mielecki”, „550-lecie Miasta Mielca”). W 2020 r. wygrał konkurs w Pile, w ramach którego wykonał mural przedstawiający rybołowa – jednego z najmniej licznych ptaków drapieżnych w Polsce. Jego najnowszy krakowski mural to wizualna inauguracja drugiej tury kampanii „Kraków w formie”.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca