Nowy Plac Nowy [wizualizacje] – wyburzenia, zieleń, jednolite ogródki

Musisz przeczytać

Plac Nowy nie będzie taki jak teraz. Przynajmniej tak wynika z zaprezentowanych koncepcji zagospodarowania tego miejsca. Autorzy proponują wyburzenia, pozostawienie na placu jedynie okrąglaka, ujednolicenie ogródków kawiarnianych i wprowadzenie zieleni.

W poniedziałek, 10 maja 2021, zostały zaprezentowane wizualizacje nowego Placu Nowego. Wcześniej zapytano mieszkańców, jak ma wyglądać to miejsce, co powinno się zmienić, co powinno zniknąć, a czego brakuje. Autorzy koncepcji zagospodarowania Placu Nowego przyznawali, że pogodzenie wielu funkcji interesów nie jest łatwe. Ale spróbowali. Zobaczcie sami…

Nowy Plac Nowy

Nowy Plac Nowy

(fot. prezentacja na Facebooku Razem w Ruchu)

We wtorek, 11 maja o godz. 17.30 odbędzie się drugie spotkanie online z mieszkańcami. Transmisję będzie można oglądać na profilu Razem w ruchu na Facebooku. Planowana jest dyskusja uszczegóławiająca warianty – projektant będzie odpowiadał na pytania dotyczące zaprezentowanych w poniedziałek rozwiązań. W spotkaniu udział wezmą przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, Rady Dzielnicy I i firmy architektonicznej Dakuzo – wykonawcy koncepcji. Mieszkańcy będą mogli zadawać pytania w komentarzach.

Oto najważniejsze założenia dla nowego Placu Nowego:

Plac ma mieć wiele funkcji – handlową, gastronomiczną, eventową i wypoczynkową.

Na środku powinien zostać tylko zabytkowy okrąglak, reszta architektury mobilna.
Proponuje się usunięcie toalet, które nie spełniają potrzeb, nie powinny być na środku placu, zamiast toalet zieleń.

Mobilne ławki z zielenią. Obecne donice nie pasują do tego miejsce, to było tymczasowe rozwiązanie. Trudno o sadzenie drzew gruncie, bo posadzka placu objęta jest ochroną konserwatorską, stąd zieleń w ławkach przestawianych.

Wyrównanie poziomów nawierzchni tam, gdzie się da, zwłaszcza jezdni dla aut i pieszych.

Spowolnienie ruchu kołowego. Możliwe różne rozwiązania – np. całkowite wyłączenie z ruchu ulicy Estery.

Ogródki – ujednolicone – altany, różnice w kolorystyce, meblach i zieleni pnącej w pergolach. Ogródki bezpośrednio przy pierzejach kamienic, wyjątkowo wysunięte w stronę placu, gdyby Estery stała się deptakiem.

Na placu stanie makieta z fragmentem Kazimierza i tablica informująca o historii placu.

Handel – targowiska weekendowe, z towarem niewymagającym transportu ciężkiego. Kramy ustawiane wokół okrąglaka, modułowej konstrukcji, składane.

Można by organizować koncerty na scenie mobilnej.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca