Nowy rok i nowe wiaty przystankowe

Kolejne przystanki krakowskiego MPK doczekają się nowych wiat. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapowiedział, że w tym roku będzie kontynuowany program wymiany i modernizacji wiat przystankowych. W sumie 50 przystanków zyska zadaszenie, a to jeszcze nie koniec…

W 2016 roku ZIKiT planuje też umieścić w 25 wybranych przez mieszkańców lokalizacjach zamontować zupełnie nowe wiaty, które będą służyły pasażerom MPK. Nowe wiaty pojawią się przy:  ul. Wysłouchów (3 szt.), ul. Powstańców, ul. Kałuży ( 2 szt.), ul. Fredry, ul. Glogera, ul. Krowoderskich Zuchów, ul. Ks. Jancarza, ul. Balicka, ul. Sołtysowska, ul. Jana Pawła II – osiedle Kolorowe (szt. 2), ul. Królowej Jadwigi , ul. Puszkarska (2 szt.), ul. Zakopiańska, ul. Fredry, ul. Szybisko, ul. Ciepłownicza, ul. Petrażyckiego, ul. Kocmyrzowska, ul. Wielicka (2 szt.).

W sumie do 2029 roku wymienionych ma zostać aż 519 wiat. O kolejności modernizacji i wymiany decyduje stopień ich zniszczenia oraz wiek. Na pierwszy rzut idą bowiem te najbardziej wysłużone, które lata swojej świetności mają już za sobą.

Koszt jednej wiaty to 25 tys. złotych, ale wymiana odbywa się bezkosztowo dla miasta – całość finansuje bowiem zewnętrzna firma, która w zamian będzie mogła czerpać dochód z reklam na wystawach wiat przystankowych. Firma ta odpowiedzialna jest nie tylko za montaż, ale również bieżące utrzymanie wiat.

(pt)

Zobacz także