Nowy sarkofag dla pary prezydenckiej. Będzie z marmuru karraryjskiego

Kamieniarze do roboty. Okazuje się, że sarkofag pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w katedrze na Wzgórzu Wawelskim musi zostać wymieniony. Jego konstrukcja nie przewidywała wielokrotnego otwierania sarkofagu.

Nowy sarkofag, z marmuru karraryjskiego musi być wykonany w trybie ekspresowym, bo przecież już na piątek wstępnie zaplanowano pochówek pary prezydenckiej.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki, obecna konstrukcja sarkofagu i kamień, z którego został on zrobiony będą wymienione, nie zmieni się zaś jego położenia w krypcie.

Dotychczasowy sarkofag zaprojektowany przez Martę Witosławską był wykonany z onyksu w kolorze miodowym, sprowadzanego ze wschodniej Turcji. Złoża kamienia tego samego rodzaju i barwy nie są dostępne. Stąd decyzja, że nowy sarkofag pary prezydenckiej zostanie zrobiony z marmuru karraryjskiego według projektu przygotowanego przez tę samą autorkę przy współpracy z warszawskim artystą rzeźbiarzem Markiem Moderauem.

(wm)

fot. DrabikPany via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie