„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Nóżka chodzi? To znaczy, że zbliża się weekend! Oto propozycje

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Październik rozpoczynamy z przytupem, bo od koncertów świetnych artystów w Krakowie! David Garret czy Artur Andrus to klasa sama w sobie – zobaczcie ich na żywo już w ten weekend! Poza tym rozpoczyna się też Unsound Festival, gratka dla miłośników muzyki niszowej i nieoczywistej. Ale Unsound to nie tylko muzyka, o czym przeczytacie w przewodniku kulturalnym!

Najpierw jednak polecamy Wam wizytę w Bagateli! Już w ten weekend na Scenie na Sarego 7 obejrzycie spektakl „W’ariactwa pożądania”, czyli musical na podstawie „Opery Żebraczej”. Czy Londyn A.D. 1728 różni się aż tak od Krakowa A.D. 2019, żeby publiczność nie czerpała wstydliwej nieco, ale jakże rozkosznej przyjemności z opowieści muzyczno-erotyczno-gangsterskiej? Na potrzeby dzisiejszego ucha reżyser na nowo przetłumaczył oryginalne arie, które świeżo zaaranżował Dawid Sulej Rudnicki, nie zmieniając przy tym ani jednej nuty. W „W’ariacjach pożądania” nie pada żadne słowo, które nie byłoby zaśpiewane! Zapraszamy do półświatka, w którym biznesmeni są w istocie łajdakami, gangsterzy cynicznymi uwodzicielami, a kobietom nie pozostaje nic innego, jak walczyć o ich względy. Spektakle zobaczycie w piątek i sobotę o godz. 19:15 i w niedzielę o godz. 17. Polecamy!

Skoro już wspominamy o setnych urodzinach Bagateli, to koniecznie musimy polecić wystawę powstałą z tej właśnie okazji! Przez cały październik trwać będzie w Pałacu Sztuki wystawa, zatytułowana po prostu „Teatr Bagatela 1919–2019”. Ta fascynująca wyprawa w przeszłość zaprowadzi zwiedzających nie tylko na róg Karmelickiej i Krupniczej. W dziejach pierwszego krakowskiego teatru rozrywkowego odbijają się przecież i wielka historia, i historie osobiste. Wernisaż już w piątek o godz. 18, a potem wystawa dostępna codziennie od godz. 11 do 19. Świętujmy razem z Bagatelą! 

To już nie pierwszy jego występ w TAURON Arenie – nie ma wątpliwości, że wraca na życzenie słuchaczy. David Garret z zespołem w piątek wystąpi w w Krakowie! Artysta znany z klasycznych interpretacji znanych hitów muzyki pop czy rock świętuje tą trasą 10-lecie działalności. Będziemy świadkami nie tylko wyjątkowego, rocznicowego programu, ale także usłyszymy najlepsze rockowe melodie, ballady i oczywiście odrobinę wykwintnej muzyki klasycznej. Paganini wśród gwiazd muzyki pop i Jimi Hendrix wśród skrzypków, David Garrett to „Diabelski skrzypek” naszych czasów, międzynarodowa gwiazda, która zaciera granice między Mozartem i Metalliką. Nie przegapcie tego koncertu! Rozpocznie się o godz. 20.

Mamy ekskluzywny wywiad z Davidem Garrettem. Zdradza, co przygotował na koncert w Krakowie!

Zupełnie inne klimaty zafunduje nam w niedzielny wieczór Klub Studio, wystąpi tam bowiem Artur Andrus! Będzie to recital kabaretowy artysty, w którym usłyszymy znane, lubiane, wciąż przez publiczność oczekiwane utwory, będące już niekwestionowanymi przebojami piosenki kabaretowej. Pojawią się także nowe, pochodzące z premierowego albumu pt. „Sokratesa 18”. Piosenki będą przeplatane wierszami, humorystycznymi komentarzami, anegdotami, zawsze na najwyższym poziomie – o czym chyba nikogo, kto zetknął się z tym artystą nie trzeba przekonywać. Do zobaczenia w Studiu w niedzielę o godz. 19.

Kino pod Baranami zaprasza na kolejną odsłonę Manhattan Short Film Festival – unikalnego święta filmu krótkometrażowego. W programie pokazu dziesięć filmów zakwalifikowanych do finału, spośród których – wraz z widzami na całym świecie – krakowska publiczność wybierze ten najlepszy. To jedyny festiwal na świecie, który odbywa się jednocześnie w ponad 400 kinach, na sześciu kontynentach, gromadząc setki tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. W finałowej dziesiątce nie zabrakło trzymających w napięciu thrillerów, kameralnych dramatów, zabawnych komedii i wizjonerskich filmów science-fiction. Seans w niedzielę o godz. 18:15!

Już w niedzielę rozpocznie się jeden z najbardziej rozpoznawalnych krakowskich festiwali, czyli Unsound! Tym razem hasłem przewodnim imprezy będzie „solidarność”. Już pierwszy dzień festiwalu jest napakowany wydarzeniami. Na koncert otwarcia zapraszamy do Teatru im. Juliusza Słowackiego. Najpierw na scenie pojawi się Sote, irański kompozytor muzyki elektronicznej (godz. 19). W Zet Pe Te od godz. 21:30 kilka setów: najpierw Facheroia, czyli jedna z ważniejszych DJ-ek na warszawskiej scenie klubowej. Następnie live set japońskiego artysty o pseudonimie YPY, który swoje wyjątkowe brzmienie osiąga za pomocą taśm magnetofonowych. Polecamy!

Unsound to nie tylko muzyka. Nie zabraknie też seansów filmowych w Kinie pod Baranami. niedzielę o godz. 14 zobaczymy „Honeyland”, czyli opowieść o 50-letniej Hatidze, która mieszka z chorą matką w opustoszałej macedońskiej wiosce. Hoduje pszczoły i jest ostatnią z linii niezależnych pszczelarzy, którzy sprzedają miód w małych partiach. Żyje tradycyjnie, w zgodzie z naturą. Jednak pewnego dnia do jej okolicy wprowadza się wielodzietna rodzina. Z kolei o godz. 16 polecamy Wam film „Midnight Traveller”. Afgański reżyser Hassan Fazili został zmuszony do ucieczki z kraju, gdy talibowie wyznaczyli nagrodę za jego głowę. Filmowany z pomocą żony i dzieci przez telefony komórkowe obraz jest poruszającym dokumentem ich podróży i próby ubiegania się o azyl w Niemczech.

Trwa jeden z najbardziej niebanalnych festiwali w Krakowie – Screen&Sound Fest! Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest twórczość Krzysztofa Komedy, który idealnie tworzył klimat filmów swoją muzyką. Musiały więc w programie pojawić się pokazy dzieł, do których skomponował ścieżkę dźwiękową. W piątek w Teatrze Barakah zobaczymy zatem „Dziecko Rosemary” Romana Polańskiego (godz. 19), a w przyszłym tygodniu szukajcie seansów m.in. „Noża w wodzie” czy „Niewinnych czarodziejów”. W Spółdzielni Ogniwo możecie tez oglądać wystawę „Komeda – Kalendarium życia”. W sobotę odbędą się też warsztaty plastyczne dla dzieci Komeda remixed – najmłodsi będą słuchać jazzu i tworzyć improwizowane obrazy pod wpływem muzyki.  A na koniec dnia impreza w Pięknym Psie!

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca