Nudzisz się w weekend? Mamy mnóstwo propozycji!

W Krakowie czuć już świąteczną atmosferę! Zanim jednak zaczniecie biegać za prezentami i piec pierniki, skorzystajcie też z ciekawych kulturalnych wydarzeń, jakie dzieją się w ten weekend w naszym mieście! Koncerty Marka Piekarczyka, Tęskno czy Króla, spektakle w Barakah czy różnego rodzaju Targi – Dizajnu lub Rzeczy Wyjątkowych. Zapraszamy na kulturalny rozkład jazdy!

Magia świąt Bożego Narodzenia wymaga niezwykłej oprawy. W jej zapewnieniu od lat pomagają Świąteczne Targi Rzeczy Wyjątkowych. Już w najbliższą sobotę i niedzielę na Rynku Podgórskim ponad 40 wystawców zaprezentuje swoje rękodzieło. Wśród bogatego asortymentu znajdziemy m.in. dekoracje świąteczne, biżuterię, plecaki, torby i nerki, naturalne kosmetyki, ceramikę, produkty pszczelarskie, książki, gry planszowe i zabawki edukacyjne wykonane z filcu, drewna lub bawełny. Dopełnieniem będą koncerty, m.in. Roberta Kasprzyckiego (niedziela, godz. 18), czy Hanki Rybki z zespołem (sobota, godz. 18). Będą też spektakle i warsztaty plastyczne dla dzieci. Zapraszamy!

Już po raz szósty w Krakowie odbędą się Targi Dizajnu KUP SE – to przestrzeń, w której można znaleźć wyjątkowe rzeczy m. in. ręcznie robione designerskie produkty, naturalne kosmetyki, polski hand made, biżuterię, strefę FASHION czy strefę psiego DESIGNU. W sobotę i niedzielę od godz. 12 do 19 w Tytano na ul. Dolnych Młynów będziecie mogli się naprawdę zainspirować! A poza tym możecie wziąć też udział w warsztatach m.in. budowania karmników czy postarzania drewna. Będzie się działo!

Mówią o nim wieczny hipis, przyjaźnie nastawiony do świata i ludzi. Miał lata tłuste i chude,  ale muzyka zawsze była dla niego najważniejsza. Do dziś fascynuje nieprzeciętnym głosem i wielkim wyczuciem muzycznym. Swoich fanów zdobył nie tylko poprzez znakomite wykonania przebojów, choćby z zespołem TSA, ale tym, że nie uległ modom. Marek Piekarczyk, prawdziwa legenda polskiej muzyki, tym razem w Teatrze Groteska zaprezentuje muzykę, która ma dla niego największe znaczenie. Artysta zaprezentuje najpiękniejsze piosenki o miłości w wyjątkowym kameralnym wydaniu z kwartetem fortepianowym. Początek koncertu w piątek o godz. 19.

Lubicie film „Moje córki krowy”? A może jeszcze go nie widzieliście? Tak czy inaczej warto, żebyście przyszli w niedzielę o godz. 16 do Kina pod Baranami na seans filmu „Moje córki krowy” i spotkanie z Kingą Dębską. To poruszająca i zabawna historia dwóch sióstr, które postawione w trudnej sytuacji życiowej zmuszone są współdziałać, mimo wzajemnej niechęci. Kindze Dębskiej udało się stworzyć ciepłą, pozbawioną fałszu i tanich wzruszeń opowieść o relacjach rodzinnych, która wzbudziła zachwyt zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Reżyserka i autorka nagrodzonego Orłem scenariusza powraca do tej historii w swojej książce „Porozmawiaj ze mną”. O tym więcej opowie właśnie w niedzielę pod Baranami.

Kino pod Baranami zaprasza także w weekend na specjalne pokazy filmu dokumentalnego „Chef Flynn – najmłodszy kucharz świata”, opowiadającego o utalentowanym nastolatku, który stał się sensacją wśród nowojorskich szefów kuchni. Jako dziesięciolatek otworzył we własnym domu klub kolacyjny, któremu menu mógł pozazdrościć niejeden lokal z ambicjami. Jako dziewiętnastolatek otworzył własną restaurację Gem w Nowym Jorku. Byłaby to zapewne klasyczna opowieść o spełnionym – nie bez wysiłku! – amerykańskim śnie, gdyby nie intrygująca postać matki Chefa Flynna, Meg, która udostępniła twórcom przebogate domowe archiwa i która towarzyszy synowi niczym cień podczas całego filmu. Pokazy w sobotę i niedzielę o godz. 13:30, w sam raz przed lub po obiedzie!

Nostalgiczne brzmienia idealne na jesień? Taka jest właśnie muzyka duetu tęskno. To projekt wokalistki Joanny Longić i pianistki Hani Rani. Składa się na niego zbiór piosenek z autorskimi tekstami w języku polskim i muzyką, która stara się wymknąć podziałowi na znane gatunki i style, łącząc brzmienia akustyczne z nowoczesnymi. Tęskno zagra już w niedzielę o godz. 20 w Alchemii, więc jeśli chcecie otulić się pięknymi dźwiękami, to koniecznie tam bądźcie.

Król powraca do Krakowa! A dokładnie do Zet Pe Te, gdzie zagra koncert w niedzielę o godz. 19. Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Jego ostatnia płyta to połączenie retro dźwięków i tropikalnej perkusji. Supportować go będzie grupa Wczasy. Jak o nich mówią, raz uderzają zimną falą lub synth-popowym przebojem w stylu lat 80., innym razem nostalgiczną gitarową piosenką przywołującą wspomnienia z lat 90. Polecamy!

Teatralnie nie próżnuje Barakah! W ten weekend możecie zobaczyć dwa ich spektakle: „Ja, Sendlerowa” (sobota, godz. 19) oraz „Świadkowie” (niedziela, godz. 19). Ten pierwszy jest opowieścią o przejmowaniu osobistej historii dla zbiorowego poczucia komfortu, opowieścią o ostatecznej samotności bohaterstwa, rozczarowaniu oraz o samotności człowieka wobec okrucieństwa i obojętności świata. „Świadkowie” z kolei to pełna humoru, ale też bolesna opowieść rzucająca w widza pytaniami o to, kim jest świadek, co się dzieje, gdy sami stajemy się świadkami, ale naszego życia i czy przypadkiem my sami nie zostajemy na własne życzenie w tych swoich własnych życiach uwięzieni. Polecamy wybrać się na ul. Paulińską!

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie