O ekologii w Wodociągach Miasta Krakowa!

Już 5 września ruszą zapisy na kolejną edycję zajęć edukacyjnych, prowadzonych przez Wodociągi Miasta Krakowa. Warsztaty dla uczniów pierwszych trzech klas szkoły podstawowej i interaktywne przedstawienie dla przedszkolaków odbywają się w Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Na ścieżkę edukacyjną w oczyszczalni ścieków Płaszów, Wodociągi Miasta Krakowa zapraszają młodzież szkolną w wieku 12-16 lat.

Ubiegłoroczne zajęcia dla najmłodszych ukończyło 3730 dzieci. W pierwszej edycji ścieżki edukacyjnej „To się w ścieku nie mieści!” wzięło udział 460 uczniów.

Zamiarem twórców programów edukacyjnych Wodociągów Miasta Krakowa, jest przybliżenie tematów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w taki sposób, by były one zrozumiałe dla najmłodszych.  

– Liczymy, że dzięki tym zajęciom poszerzy się grono młodych krakowian wrażliwych na tematykę związaną z ochroną środowiska. Wczesna edukacja ekologiczna ma bardzo duże znaczenie w kształtowaniu właściwych postaw. Cieszymy się, że nasze zajęcia są tak popularne i wysoko oceniane przez nauczycieli i rodziców, a dzieci chętnie biorą w nich udział – mówi Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Wodociągów Miasta Krakowa.   

Terminy zajęć „Akademii Kropelki”, „Wędrówek Kropelki” i „To się w ścieku nie mieści!”, zostaną udostępnione w systemie elektronicznych zapisów na stronach internetowych programów już 5 września.  

Akademia Kropelki

Półtoragodzinne warsztaty „Akademia Kropelki” uczą samodzielnego  myślenia, wyciągania wniosków i pozwalają zmierzyć się dzieciom z trudnymi pojęciami m.in. obiegu wody w przyrodzie i technologii jej uzdatniania. A to wszystko w sposób przystępny i ciekawy.

W czasie zajęć, dzieci rywalizują w mniejszych zespołach, rozwiązują łamigłówki i rebusy, biorą udział w wielkoformatowej grze planszowej. Prowadzący zajęcia demonstruje na uproszczonym modelu w jaki sposób uzdatniana jest woda.

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się dwa razy w tygodniu w czwartki i piątki. Zapisy na zajęcia odbywają się elektronicznie na stronie internetowej: www.akademiakropelki.krakow.pl.

Wędrówki Kropelki

Dziadek Tadek i zwariowany wnuczek Olek to bohaterowie drugiego projektu edukacyjnego Wodociągów Miasta Krakowa. Wędrówki Kropelki, bo o nich mowa, to interaktywne przedstawienie, które angażuje dzieci już od pierwszych minut. Przedszkolaki przebrane za kropelki wody dzięki specjalnym kostiumom, jako rwąca rzeczka „płyną” przez imitację plątaniny rur.

Atrakcyjna forma zabawy, muzyka na żywo, wierszyki i piosenki oraz dedykowana scenografia to elementy, które uatrakcyjniają projekt. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w trzy poniedziałki w miesiącu, w dwóch grupach: godzina 9:00 i 10:30.

Zapisy na zajęcia odbywają się elektronicznie na stronie internetowej: www.wedrowkikropelki.krakow.pl

To się w ścieku nie mieści

Ścieżka edukacyjna na terenie największej w Małopolsce oczyszczalni ścieków Płaszów zaprojektowana została w formie gry. Uczestnicy pracują w kilkuosobowych zespołach, które rywalizują między sobą. Uczniowie rozwiązują zadania na specjalnie przygotowanych interaktywnych stanowiskach edukacyjnych rozmieszczonych wzdłuż ciągu technologicznego oczyszczalni.

Młodzież przetyka rury, układa puzzle, przeprowadza fizyko-chemiczne doświadczenia, rozpoznaje mikroorganizmy wykorzystywane w procesie oczyszczania ścieków, a także za pomocą specjalnie opracowanej aplikacji produkuje biogaz.

Zajęcia są bezpłatne i odbywają się raz w tygodniu, w środy. Zapisy na zajęcia odbywają się elektronicznie na stronie internetowej: www.tosiewsciekuniemiesci.krakow.pl.

(wk)

Zdjęcia: Wodociągi Miasta Krakowa

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie