O krok od zamachu na ŚDM? Służby tłumaczą

W czasie Światowych Dni Młodzieży, służby specjalne zatrzymały i wydaliły z Polski 28-letniego obywatela Austrii – poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński. Nieoficjalnie mówi się, że może chodzić o Tumira Genzela, który w czasie ŚDM miał być poszukiwany przez służby na terenie całego kraju.

O tym, że Kraków w czasie Światowych Dni Młodzieży może być potencjalnym celem dla terrorystów Państwa Islamskiego, mówiło się od miesięcy. Spekulacje przybrały na sile po serii ataków, do których doszło w ostatnim czasie na terenie Europy. To spowodowało, że służby specjalne zostały postawione na czas Światowych Dni Młodzieży w stan najwyższej gotowości.

Już przed rozpoczęciem ŚDM służby zostały wystawione na sprawdzian. Pies szkolony do wyszukiwania ładunków wybuchowych, podczas kontroli trasy przejazdu papieskiej kolumny w Krakowie, wyczuł coś podejrzanego. Trop doprowadził służby do jednego z krakowskich mieszkań, który miał być zajmowany przez Irakijczyka. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany na terenie Łodzi, a na jego odzieży wykryto „śladowe ilości ładunków wybuchowych”.

Pielgrzym-zamachowiec?

W czasie Światowych Dni Młodzieży pojawiła się niepotwierdzona informacja o rzekomych poszukiwaniach 28-letniego obywatela Niemiec lub Austrii, który miał mieć tureckie pochodzenie i był uczestnikiem wojny w Syrii. Tumir Genzel, wspólnie z czterema innymi mężczyznami miał być poszukiwany na terenie całego kraju. Nieoficjalne informacje mówiły, że może on przebywać na terenie Krakowa o czym informowaliśmy już tutaj.

Wiceszef MSWiA nie ujawnił dziś danych osobowych zatrzymanego mężczyzny, ale nieoficjalne źródła mówią, że może chodzić o wspomnianego Timura Genzela. Komendant główny policji zaznaczył, że analiza rozmów telefonicznych, jakie prowadziła mężczyzna, wskazywały na to, że 28-latek mógł przyjechać do Polski specjalnie z myślą o ŚDM, ale nie po to by uczestniczyć w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. O zamachu oficjalnie nikt jednak mówić nie chce.

Jednocześnie szefowie służb poinformowali o zniesieniu trwającego od 20 lipca pierwszego stopnia zagrożenia terrorystycznego ALFA oraz stopnia BRAVO, obowiązującego w cyberprzestrzeni.

(tt)

Najnowsze

Co w Krakowie