Obchody święta Wojska Polskiego w Krakowie [program]

Złożenie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu i przy sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie na Wawelu, msza święta w katedrze wawelskiej, złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Studzińskiego oraz apel pamięci i zmiana warty na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza – tak będą wyglądać Obchody święta Wojska Polskiego w Krakowie.

– Bóg, Honor, Ojczyzna. Na tych trzech fundamentach nasi przodkowie zbudowali odrodzoną Polskę. To wartości, które są podstawą naszej tożsamości narodowej. Pokażmy, że jesteśmy dumni z naszej historii, że jesteśmy dumni z Wojska Polskiego – tak wojewoda małopolski Łukasz Kmita zachęca wszystkich Małopolan do uczestnictwa w uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego. Krakowskie uroczystości organizowane są przez wojewodę małopolskiego i dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

15 sierpnia w Krakowie o godz. 10.00 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona msza święta. Przed nią na Powiślu przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej oraz przy sarkofagu Marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie na Wawelu zostaną złożone kwiaty. Po mszy, ok. godz. 11.15, uczestnicy uroczystości zatrzymają się przy Krzyżu Katyńskim na placu Ojca Studzińskiego, by i tam złożyć kwiaty. Dalsza część uroczystości, od ok. godz. 11.30, odbędzie się na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tam odbędzie się Apel Pamięci i zmiana warty, zostaną złożone wieńce i kwiaty. Podczas uroczystości wojewoda wręczy także zasłużonym Małopolanom Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

– Po zakończeniu uroczystości z udziałem Wojska zapraszam na otwarcie wystawy pod tytułem „Wojsko Polskie w służbie Małopolsce”, przygotowanej przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Zebraliśmy na zdjęciach kadry z życia jednostek wojskowych stacjonujących i działających w Małopolsce. Inicjując tę wystawę, chciałem, aby Małopolanie mogli lepiej poznać tych, którzy na co dzień czuwają nad ich bezpieczeństwem. Miejsce prezentacji wystawy – krakowski plac Matejki – jest nierozerwalnie związane z wszystkimi uroczystościami z udziałem Wojska – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie