Obywatelski projekt „Nie dla dorożek” złożony w Radzie Miasta Krakowa

Prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt Agnieszka Wypych złożyła w Radzie Miasta Krakowa obywatelski projekt uchwały „Nie dla dorożek”. Inicjatywę wprowadzenia zakazu dla wjazdu dorożek do centrum i likwidacji postoju dla nich w Rynku Głównym poparło 835 osób. Radni muszą w ciągu trzech miesięcy zająć się tym projektem.

– Nasz projekt zobowiązuje prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego m.in. do wprowadzenia zakazu wjazdu dorożek konnych na Rynek Główny oraz likwidacji postoju dorożek na Rynku, a jako ostateczny termin wprowadzenia postulowanych zmian wskazujemy 31 grudnia 2022 roku – tłumaczy Agnieszka Wypych, prezes Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt – Uważamy bowiem, że wykorzystywanie cierpienia koni w celach rozrywkowych to szkodliwy anachronizm, który nie powinien występować w przestrzeni publicznej naszego miasta – dodaje.

Krakowskie Stowarzyszenia Obrony Zwierząt już od 4 lat domaga się wprowadzenia zakazu ruchu dorożek w Krakowie. Działacze tego stowarzyszenia wiele razy przypominali, że „na terenie naszego miasta regularnie dochodzi do dramatycznych zdarzeń i dantejskich scen z udziałem koni wykorzystywanych do ciągnięcia dorożek z klientami, wiele z nich kończy się groźnymi urazami i kontuzjami koni, przy czym nie brakuje także wypadków śmiertelnych, jak np. na ul. Monte Cassino, Powstańców czy Świętego Jana”.

Aktywiści Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt zwracają też uwagę, że w miesiącach letnich konie zmuszane są do pracy w tropikalnych upałach sięgających i przekraczających 40 stopni, co naraża je na udary i zasłabnięcia. Konie dorożkarskie są także ofiarami wypadków komunikacyjnych, a wypadki z udziałem dorożek konnych są groźne także dla mieszkańców i turystów. „W XXI wieku utrzymywanie takiego stanu rzeczy jest coraz bardziej palącą skazą na wizerunku miasta i jego władz. Tym bardziej, że to właśnie władze Krakowa są faktycznym organizatorem ruchu dorożkarskiego i wydają płatne koncesje na tego typu działalność, kompletnie ignorując postęp cywilizacyjny i idee współczesnej etyki, w której podkreśla się, że wszystkie istoty czujące wymagają decyzji moralnych w naszym postępowaniu względem nich. Dlatego wnosimy o wprowadzenie w Krakowie zakazu podobnego do tych, jakie ze względu na dobro koni i bezpieczeństwo ludzi już obowiązują m.in. w Londynie, Paryżu, Rzymie czy Barcelonie i wielu innych miastach świata.” – czytamy w uzasadnieniu do obywatelskiego projektu uchwały „Nie dla dorożek”.

Nie wiadomo, co zrobią radni. Warto przypomnieć, że miasto rozstrzygnęło właśnie przetarg na miejsca postojowe dla dorożek w Rynku Głównym. Umowy z dorożkarzami mają obowiązywać przez trzy lata. Wprowadzenie zakazu zgodne z obywatelskim projektem naruszałoby te umowy.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie