Oczyszczacze powietrza – nowe propozycje znanych producentów

Musisz przeczytać

Rynek oczyszczaczy powietrza ciągle się rozwija. Pojawiają się na nim nowi producenci, a jednocześnie ciągle przybywa urządzeń znanych już marek. W ciągu ostatniego roku kolejne propozycje przedstawiły między innymi takie firmy jak Xiaomi, Sharp oraz LIFAair.

Oczyszczacze Xiaomi

Oczyszczacze powietrza oferowane przez markę Xiaomi od lat kuszą Polaków niską ceną oraz możliwością sterowania smartfonem. Większość z nowych propozycji chińskiego producenta nie zawiedzie pod tymi względami dotychczasowych wielbicieli. Wyjątek stanowi model Xiaomi Air Purifier 2C, pozbawiony modułu Wi-Fi.

Wydajność najnowszych oczyszczaczy powietrza Xiaomi wynosi:
Xiaomi Mi Air Purifier 3H – 380 m³/h,
• Xiaomi Air Purifier Pro H – 600 m³/h,
• Xiaomi Air Purifier 2C – 350 m³/h.

Różne filtry

Oczyszczacze 3H i Pro H wykorzystują filtry cylindryczne z technologią HEPA klasy H13. W przypadku modelu Xiaomi Mi Air Purifier 3H po zużyciu filtr można zastąpić takim samym lub jedną z trzech wersji alternatywnych. Pasują tu bowiem te same filtry wymienne co do starszych oczyszczaczy Xiaomi.

W oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier Pro H obecny jest natomiast nowy filtr z HEPA H13. Ma on większe wymiary, co w połączeniu ze zmodyfikowaną konstrukcją wentylatorów zapewnia lepszą wydajność w niższych prędkościach.

Niestety w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 2C zabrakło filtra węglowego. Zastosowany tutaj filtr cylindryczny ma tylko siatkę pełniącą funkcję filtra wstępnego oraz filtr HEPA. Urządzenie nie ochroni zatem przed szkodliwymi gazami.

Ten sam problem z trybem auto

Oczyszczacze z serii H, a więc m.in. Xiaomi Air Purifier Pro H i 3H w wersji europejskiej mają opcję automatyzacji, czyli zmiany ustawień trybu auto. Funkcja ta jest jednak dość okrojona i nie pozwala w pełni wyeliminować problemów wynikających z tego, że oczyszczacze Xiaomi podchodzą pobłażliwie do wysokich stężeń smogu.

Oczyszczacze Sharp

Japońska marka Sharp w 2020 r. wprowadziła na polski rynek serię Sharp FP. Oczyszczacze wchodzące w jej skład nie mają funkcji nawilżania. Funkcję oczyszczacza i nawilżacza łączą natomiast modele Sharp UA-KIL80E-W oraz UA-KIL80E-W.

Wydajność nowych oczyszczaczy Sharp wynosi:
• Sharp FP-J30 – 170 m³/h,
• Sharp FP-J40 – 240 m³/h,
• Sharp FP-J60 – 375 m³/h,
• Sharp FP-J80 – 455 m³/h,
• Sharp UA-KIL80E-W – 408 m³/h,
• Sharp UA-KIL80E-W – 498 m³/h.

Jeszcze mocniejsze jonizatory

W nowych oczyszczaczach Sharpa nie zabrakło opatentowanej przez producenta technologii Plasmacluster, czyli jonizacji plazmowej. Co więcej, zastosowano tutaj jeszcze mocniejsze jonizatory, zdolne do emisji nawet 25000 jonów/cm³.

Różne czujniki jakości powietrza

W przypadku oczyszczaczy Sharp FP-J warto podkreślić, że wydajność nie jest jedyną istotną różnicą między urządzeniami wchodzącymi w skład tej serii. Ważną rolę odgrywają tutaj czujniki jakości powietrza. W zależności od modelu znajdziemy tutaj:
• Sharp FP-J30 – brak czujników (a więc i trybu automatycznego),
• Sharp FP-J40 – czujnik pyłu PM2,5, zapachu i światła,
• Sharp FP-J60 – czujnik pyłu PM2,5, wilgotności, temperatury, zapachu i światła,
• Sharp FP-J80 – czujnik pyłu PM2,5, wilgotności, temperatury, zapachu i światła.

Oczyszczacze LIFAair

Nowe produkty wprowadziła na polski rynek również fińska firma LIFAair. Podobnie jak w przypadku starszych urządzeń tej marki oczyszczacze dostępne są w dwóch wersjach: ze stacją pomiarową oraz bez niej. Warianty ze stacją dostępne są pod nazwami LIFAair LA350+ oraz LIFAair LA500+, natomiast oczyszczacze bez filtra to LIFAair LA350 i LIFAair LA500. Jak widać, nazwy różnią się jedynie „+”.

Wydajność nowych oczyszczaczy LIFAair wynosi:
• LIFAair LA350/350+ – 330 m³/h,
• LIFAair LA500/500+ – 450 m³/h.

Kolorowy wyświetlacz

Różnice między nowymi a starszymi oczyszczaczami LIFAair dotyczą głównie filtrów oraz stacji pomiarowej. LIFAair LA350+ oraz LIFAair LA500+ współpracują ze stacją LAM01a. W przeciwieństwie do stacji LAM05 oferuje ona kolorowy wyświetlacz. Co więcej, zamiast czujników PM2,5, LZO i CO2 znajdziemy w niej sensory PM2,5 i PM10 oraz CO2. Oczywiście dostępne są też czujniki temperatury i wilgotności, które tak samo jak w starszych zestawach, znajdują się w oczyszczaczach.

Brak zeolitu, ta sama pojemność filtrów

Jeśli chodzi o system filtrujący, producent zrezygnował z zeolitu, który w oczyszczaczach LIFAair LA333 i LA503 stanowił dodatek do filtra węglowego. Niezmienna pozostaje natomiast duża powierzchnia filtrów. W przypadku mniejszego z oczyszczaczy filtr HEPA ma powierzchnię 2,3 m², natomiast w większym modelu jest to 4,6 m². Waga węgla aktywnego w oczyszczaczach LIFAair LA350 i LA500 wynosi odpowiednio 1 oraz 3,5 kg.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca