Od dziś kolejne zmiany w MPK. Oto szczegóły

fot. MPK Kraków

Od dziś więcej pasażerów może jeździć transportem zbiorowym. W każdym pojeździe będzie mogło być zajęte do 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących. 

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym, połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

– Nowe ograniczenia liczby pasażerów, które mają wynosić 30 proc. całkowitej pojemności pojazdu to kierunek, o który apelowaliśmy. Traktujemy to jako krok w dobrą stronę – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego.

Przypomnijmy, że w piątek, 8 maja Forum Organizatorów Transportu, zrzeszające większość podmiotów odpowiedzialnych za komunikację zbiorową w polskich miastach, wystosowało wspólny wniosek do premiera i ministra zdrowia o zmianę ograniczenia w zakresie maksymalnej liczby osób mogących jednocześnie podróżować w autobusach i tramwajach.

W liście przesłanym do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego przedstawiono argumenty o realnym ryzyku niewydolności systemów transportu zbiorowego w polskich miastach, ze względu na zwiększające się potrzeby transportowe wynikające z odmrażania gospodarki.

jk, krakow.pl

Zobacz także