Od dziś kontrole na polskich granicach!

Wracają kontrole na polskich granicach – poinformowała Straż Graniczna. W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, podróżujący przez granice z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz korzystający z portów lotniczych i morskich w najbliższych tygodniach, powinni spodziewać się kontroli celników.

W związku ze zbliżającym się szczytem NATO, który odbędzie się w Warszawie oraz ze Światowymi Dniami Młodzieży, które pod koniec lipca odbędą się w Krakowie, Straż Graniczna zdecydowała o tymczasowym przywróceniu kontroli na polskich granicach. Podobne rozwiązanie zastosowano już w czasie EURO2012, które było rozgrywane na polskich i ukraińskich stadionach.

Celnicy pojawią się od dziś (4 lipca) na granicy Polski z Niemcami, Czechami, Słowacja i Litwą. Do odwołania przestaje obowiązywać również umowa o małym ruchu granicznym z Rosją i Ukrainą. Dodatkowo pogranicznicy skorzystają z mobilnych pojazdów specjalistycznych tzw. schengenbusach, które posiadają dostęp do baz danych i umożliwiają szybką kontrolę poza terenem przejścia granicznego.

Podróżni nie muszą jednak obawiać się długich korków na granicach, bo kontrole – zgodnie z zapowiedzią Straży Granicznej, będą wyrywkowe i potrwają co najmniej do 2 sierpnia. W tym czasie, podróżując za granicę, konieczne jest posiadanie dokumentu tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie