Od dziś nie kupisz papierosów mentolowych. Nie wszystkie sklepy stosują się do regulacji…

20 maja w życie weszła dyrektywa Unii Europejskiej zakazująca sprzedaży papierosów mentolowych oraz z mentolową kapsułką, tzw. klikiem. Oznacza to, że możemy zakupić jedynie mentolowe wkłady do podgrzewaczy lub olejki do e-papierosów. Tradycyjne papierosy mentolowe znikły ze sprzedaży. Jednak znaleźliśmy kilka miejsc, gdzie można je nadal kupić…

Zmiany mają ograniczyć liczbę palaczy, a przede wszystkim kobiet i osób młodych, które najczęściej sięgają po papierosy mentolowe. W sprzedaży nadal będą jednak olejki mentolowe do e-papierosów. W sklepach znajdziemy także mentolowe wkłady do podgrzewaczy tytoniu. 

 

Według raportu „Szara Strefa 2020” Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych papierosy mentolowe stanowią 30 proc. rynku tytoniowego. Aż 51 proc. palaczy nie wie o wprowadzeniu zakazu, a prawie 20 proc. badanych deklaruje, że jest gotowa kupić papierosy mentolowe na czarnym rynku. 

Polska Izba Handlu obawia się, że dochody sklepów mogą znacznie spaść. W niektórych firmach sprzedaż papierosów stanowi 40 proc. obrotu. Ponadto PIH zwraca uwagę na nielegalny przemyt i produkcję papierosów. Wyroby mentolowe będą nadal dostępne na Ukrainie czy Białorusi w znacznie niższych cenach, które mogą być kuszące dla palaczy. Jednak PIH apeluje do konsumentów, by nie kupowali papierosów niewiadomego pochodzenia. 

Mimo wprowadzenia zakazu, znaleźliśmy papierosy mentolowe w sprzedaży w dwóch sklepach. Zapytaliśmy rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czy za sprzedaż zakazanych wyrobów tytoniowych można ponieść karę. Czekamy na odpowiedź. Jednak w większości miejsc te wyroby tytoniowe zostały całkowicie wycofane i nie da się już ich kupić. 

js

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie