Od dziś Policja nie wystawia mandatów. Wszystko dzięki…inflacji

Dziś o godz. 9.00 policjanci w całej Polsce rozpoczęli akcje protestacyjną pod nazwą „Akcja 41”. Nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje do artykułu 41 Kodeksu Wykroczeń, który pozwala policjantom stosować pouczenia zamiast mandatów. Wszystko dlatego, ze przy kilkunastoprocentowej inflacji, rząd zaproponował policjantom podniesie zarobków o 7,8 %. Krajowa Sekcja Funkcjonariuszy i Pracowników NSZZ „Solidarność” uznała, ze to stanowczo za mało i ogłosiła strajk. Jaka formę strajku wybrano  nie wystawianie mandatów.  Taki stan rzeczy ma potrwać aż do momentu podpisania porozumienia ze stroną rządową.

– Apelujemy do naszych funkcjonariuszy z prewencji oraz ruchu drogowego, aby w miarę możliwości i okazania przez osobę popełniającą wykroczenie czynnego żalu, zastosowali formę pouczenia, którą ten artykuł przewiduje – mówi sierż. sztab. Jacek Łukasik z KMP w Nowym Sączu, który pełni jednocześnie funkcję sekretarza Rady Tymczasowej Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”

Jak dodaje, taka forma protestu została wybrana przez Radę Tymczasową Krajowej Sekcji Funkcjonariuszy i Pracowników Policji NSZZ „Solidarność”.

Posted by Policja Solidarność on Friday, October 14, 2022

 

Jak podkreśla Łukasik to nie oznacza, że można bezkarnie łamać prawo – nie wszystkie wykroczenia mogą zostać podciągnięte pod ten artykuł. Zaznacza jednak, że biorąc pod uwagę inflację, akcja przyczyni się do tego, że obywatele zaoszczędzą pieniądze w budżecie domowym.

– Zdajemy sobie sprawę, że pewnie nie wszyscy rozumieją, dlaczego prowadzimy akcję protestacyjną kolejny rok z rzędu, ale do tego zmusza nas sytuacja. Podpisane we wcześniejszych latach porozumienia ze stroną rządową były krótkotrwałe – wyjaśnia Łukasik.

Czego domagają się strajkujący policjanci? Swoje żądania przedstawili w dziesięciu punktach. Policja domaga się waloryzacji bazowej w ustawie budżetowej na rok 2023 na poziomie 20% z zaznaczeniem, że ma ona obowiązywać od 1 stycznia zbliżającego się roku. Kolejny postulat dotyczy wypłaty jednorazowego dodatku inflacyjnego dla każdego funkcjonariusza oraz każdego pracownika policji w kwocie 5.000 zł netto. Protestujący domagają się też wypłaty zaległych świadczeń socjalnych z bieżącego roku. Chcę też podniesienia świadczeń socjalnych i zrównania ich ze świadczeniami żołnierzy.

Kolejny punkt mówi o podniesieniu policjantom pełniącym w okresie od 1 listopada do 31 marca służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennego świadczenia pieniężnego w zamian za wyżywienie do kwoty 25 zł. Protestujący domagają się podniesienia mnożników uposażenia funkcjonariuszy o 200% oraz zmiany obecnego i wprowadzenia nowego świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy po 5, 10, 15, 20 i 25 roku służby, wliczającego się do emerytury. W postulatach podniesione zostały także kwestie przywrócenia prawa do zachowania 100% uposażenia za czas niezdolności do służby na podstawie zwolnienia lekarskiego oraz przywrócenia prawa do zaopatrzenia emerytalnego po 15 latach służby.

(JS)

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie