Ta zmiana prawa dotyczy każdego kierowcy, ale nie dajcie się zwieść!

Wszystko prezentowało się przejrzyście i z pożytkiem dla kierowców. Tyle, że nie nadążył za tym system, a to oznacza, że mimo wejścia od dziś ustawy, ciągle musimy mieć przy sobie dowód rejestracyjny i polisę ubezpieczeniową pojazdu.

Kilka tygodni temu zabrzmiało to jak rewolucja – miało skończyć się nerwowe przeszukiwanie portfela i okrzyki na pół osiedla: „Gdzie żeś znowu położyła te papiery?!”.

9 maja przyjęto ustawę, który mówiła m.in. o tym, że jadąc autem nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia, bo pan policjant będzie w stanie sam sprawdzić ich ważność w systemie. Sprawę błyskawicznie podchwyciły media i w świat poszła wiadomość – „od 4 czerwca nie musicie ze sobą wozić tych dwóch papierów”.

Błagania albo mandat

Niestety, za przepisami nie nadążyła cała resztą, bo 4 czerwca jest dziś, tymczasem policja daje jasno do zrozumienia, że nic się nie zmienia.

„Wejście w życie wspomnianych zmian zostało zawieszone do czasu wdrożenia rozwiązań technicznych. Innymi słowy […] kierujący pojazdami, niezależnie od kraju rejestracji, nadal są obowiązani do posiadania przy sobie i okazywania uprawnionym organom dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu oraz dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC pojazdu” – rozwiewa wszelkie wątpliwości Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

A co jeśli ktoś od dziś przestanie wozić te dokumenty? Cóż, pozostaje tylko zdanie się na litość policjantów lub sięgnięcie do portfela. Brak każdego dokumentu to 50 zł, więc jeśli ktoś „pójdzie z duchem czasu” i nie zabierze dziś ze sobą dowodu rejestracyjnego oraz polisy, to może zapłacić 100 zł kary.

Młodzi też bez zmian

Od dziś – mimo zapowiedzi i wejścia w życie ustawy – nie zmienia się także nic w związku z młodocianymi kierowcami. Dwuletni okres próbny, specjalne ograniczenia, czy obowiązek specjalnego oznaczenia pojazdu to na razie tylko teoria, z praktyką nie ma nic wspólnego.

Sytuacja zmieni się, gdy wdrożone zostaną odpowiednie rozwiązania techniczne. Kiedy? Na razie nie wiadomo, należy czekać na komunikat ministra cyfryzacji.

Zobacz także