Od dzisiaj na ulicach Krakowa będzie można spotkać więcej niż jednego smoka

Realizacja smoczego szlaku w Krakowie stała się faktem. Dzisiaj przy al. Dembowskiego 12 została zamontowana pierwsza smocza rzeźba. To smoki Geodeta. Docelowo na terenie Krakowa pojawi sie siedem smoczych figur.

− Wiem, że wielu mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim poparło projekt smoczego szlaku. Dziękuję artystom, rzeźbiarzom i wykonawcom, którzy pomogli nam przygotować smoki oraz zrealizować projekt. Myślę, że dzięki tym niegroźnym potworom, których obecność w Krakowie nawiązuje do znanej wszystkim legendy, spacery po wybranych miejscach miasta będą teraz jeszcze ciekawsze. I będzie to atrakcja nie tylko dla najmłodszych – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa, który uczestniczył w spotkaniu medialnym towarzyszącym montażowi pierwszej z rzeźb – przy al. Dembowskiego.

W tym roku na ulice Krakowa trafią m.in. Smok Fotograf (park Bednarskiego), Smok z Mapą (park Krakowski), Smok z Latawcem (park Jordana), Smok Malarz (plac Axentowicza), Smok Wodny (plac Na Groblach).

Rzeźby zostaną połączone w trasę, tworząc smoczy szlak. Każda z nich będzie wyposażona w informację odnoszącą się do atrybutów smoka, które są nawiązaniem do tradycji i historii miejsca usytuowania. Ciekawostki te pojawią się na tabliczkach z kodami QR oraz na miejskich stronach internetowych.

Pomysłodawcami projektu smoczych figur w przestrzeni miasta są: Witold Górny, Anna Jakubiak i Mariusz Meus. Wykonanie rzeźb koordynował Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

Patrycja Bliska 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie