Wesoła znów budzi się do życia

25 projektów artystycznych, performance’y, interwencje, koncerty, warsztaty, wykłady i spotkania z twórcami. Od 15 października do 15 listopada studenci Akademii Sztuk Pięknych biorą w posiadanie przestrzenie poszpitalnego budynku przy ul. Kopernika 15 A na Wesołej.

To tylko część ich niekonwencjonalnej sali wystaw. Prace pokazywane w ramach projektu OPEN ART będzie można bowiem oglądać na Wesołej i na Kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego

– Cieszymy się bardzo z obecności młodych twórców na Wesołej – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która zarządza terenem odkupionym przez Miasto od Szpitala Uniwersyteckiego.

– Zależy nam na tym, by Wesoła, zanim powstanie tu zupełnie nowy kwartał miasta, cały czas żyła i przyciągała kreatywnych ludzi, którzy mają coś do powiedzenia, a w swój dyskurs wciągają także innych. Tylko tak można stworzyć coś nowego – dodaje.

Wystawa oddająca głos młodemu pokoleniu artystów stwarza wyjątkową okazję prezentacji interdyscyplinarnych, międzywydziałowych i międzyuczelnianych działań studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

„Wydarzenie pozwoli na niecodzienne doświadczenie z pogranicza sztuk wizualnych i performatywnych oraz muzyki, akustyki, optyki i kinetyki. To właśnie idea konfrontacji, wymiany, wzajemnych inspiracji i współpracy, które niosą ze sobą kreatywne rozwiązania, były głównym założeniem open-callu, w ramach którego wyłoniono 25 interdyscyplinarnych projektów artystycznych. Studenci różnych wydziałów i uczelni zgłosili do konkursu plany wystaw, które będzie można zobaczyć w ramach OPEN ART” – informują organizatorzy. 

– Nasza obecność na Wesołej nie jest przypadkowa. Gdy myśleliśmy o działaniach artystycznych, od razu mieliśmy w głowie konkretne przestrzenie, które z nimi rezonują – mówi Magdalena Urbańska, rzeczniczka prasowa Akademii Sztuk Pięknych.

– Sale poszpitalne mają niepowtarzalny klimat, atmosferę. Aż proszą się, by w nie artystycznie zaingerować. Ożywienie tej przestrzeni, nadanie jej charakteru dużego artystycznego przedsięwzięcia daje możliwość zobaczenia jej w nowej, niecodziennej odsłonie – dodaje.

Ekspozycjom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, które stanowią integralną cześć wystawy. W programie OPEN ART znalazły się spektakle teatralne, performance’y, interwencje, koncerty, warsztaty i wykłady.

Więcej informacji na Facebooku.

OPEN ART to wszechstronny projekt, który ma na celu wywołać sprzężenie sztuki, artystów i odbiorców; rozsypane w przestrzeni realizacje zapraszają do podjęcia nietypowej gry w podchody, w której najcenniejszym znaleziskiem są nowe doświadczenia i rodzące się konteksty.

Sztuka na Wesołej

Młodzi twórcy doskonale odnajdują się zresztą w nietypowych przestrzeniach poszpitalnych budynków, czego najlepszym dowodem była pierwsza wystawa zorganizowana na Wesołej w dawnym budynku kliniki chorób wewnętrznych (przyszła siedziba Biblioteki Kraków), przy ul. Kopernika 15, w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Swoje prace pokazała wtedy w Krakowie grupa najzdolniejszych studentek i studentów z czołowych polskich uczelni artystycznych, każda i każdy z własnym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość. Jak przekonywali organizatorzy, na co dzień nie mają wielu okazji do współpracy. Dopiero na Wesołej, w ramach Miesiąca Fotografii wspólnie prezentowali swoje prace. Nietypowy tytuł wystawy – „8304” – nawiązywał do numeru pociągu IC Barbakan kursującego na trasie Szczecin–Poznań–Łódź–Kraków. W sensie symbolicznym to był jedyny łącznik pomiędzy najważniejszymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W czasie studiów młode artystki i artyści praktycznie nie mają okazji do współpracy międzyuczelnianej. Wystawa na Wesołej była pierwszym krokiem, by to zmienić.

Tegoroczna edycja OPEN ART została zorganizowana we współpracy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie i projektem „Sztuka na UEK”. Partnerem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Miasta Krakowa.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie