Od Nowego Roku mieszkańców Krakowa czeka podwyżka za ciepło sieciowe

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie o podsienie taryfy na ciepło sieciowe o 38 %.  Jak zaznaczył wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig podwyżka dla mieszkańców Krakowa będzie niższa. 

 – 30 września Urząd Regulacji Energetyki podniósł taryfę wytwarzania ciepła w Łęgu o prawie 38 procent. Jeśli chodzi o dostarczanie ciepła do mieszkań, ten wzrost nie będzie duży i wyniesie ok. 16 procent – powiedział Andrzej Kulig

Urząd Regulacji Energetyki podniósł taryfę wytwarzania ciepła w Elektrociepłowni Kraków o prawie 38 procent. Realny wzrost dla odbiorców w mieszkaniach wyniesie około 16 procent. Dobra wiadomość to taka, że węgla w Elektrociepłowni wystarczy na 4-5 miesięcy sezonu grzewczego.Andrzej Kulig

Posted by Kraków PL on Monday, October 3, 2022

Andrzej Kuli podkreślił, że podwyżka o 16 % „mieście się w skali inflacji”. Po dzisiejszej rozmowie z prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz przedstawicielem elektrociepłowni w Łęgu, Andrzej Kulig otrzymał zapewnienie, że nie ma zagrożenia z brakiem węgla w nadchodzących miesiącach  – Dobra wiadomość jest taka, że zapasów z każdym dniem przybywa, co powinno nam wszystkim dać dużo spokoju – podkreślił wiceprezydent.

Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła z Łęgu to jeden z trzech dostawców ciepła dla mieszkańców Krakowa, który odpowiada za ponad 72 produkcji energii cieplnej w naszym mieście. Oprócz PGE ciepło do miejskiego systemu ciepłowniczego dostarczają CEZ Skawina S.A. (25,32% udziału w rynku ciepła sieciowego) oraz Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów ( 2,5 % rynku ciepła sieciowego). Wszystkie podmioty dostarczają ciepło, którego nośnikiem jest gorąca woda. Dostawcy ci wytwarzają energię w 70 % z węgla, a w 11 % z gazu. W połowie wakacji władze Krakowa rozpoczęły rozmowy z czwartych dostawcom ciepła. 

– Kraków ma trzy źródła ciepła, którym ciepło dostarczane jest do miasta, co oznacza, że nie jesteśmy zdani na jedno źródło. Dwa z z nich to źródła oparte na węglu, ale trzecie bazuje na naszej spalarni odpadów. Jednocześnie podjęto rozmowy z potencjalnym czwartym dostawcą, który bazuje na gazie. Chodzi o Tameh, czyli ciepłownię zlokalizowaną w dawnej Hucie Sendzimira – powiedział podczas licowej konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Ciepło sieciowe (systemowe) wykorzystywane jest w budynkach wielorodzinnych przede wszystkim do ogrzewania oraz jako ciepła woda użytkowa.

(JS)

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie