Od sierpnia tramwajem, autobusem i pociągiem na jednym bilecie

Wczoraj, 5 kwietnia,  krakowscy radni przegłosowali utworzenie biletu metropolitalnego, który zacznie obowiązywać od sierpnia. Za 159 zł miesięcznie mieszkańcy będą mogli podróżować po mieście autobusami, tramwajami i pociągami bez ograniczeń strefowych i odcinkowych. 

Uchwała zakłada utworzenie od sierpnia br. miesięcznego biletu metropolitalnego na autobusy, tramwaje i pociągi w cenach: 159 zł za przejazd w obrębie Krakowa; 169 zł za przejazd na terenie Krakowa (strefa I) i gmin ościennych objętych strefą II; oraz 199 zł za przejazd na terenie Krakowa i gmin ościennych w strefie II i III. Do tej pory zintegrowany miesięczny bilet aglomeracyjny z pociągami w strefach I+II kosztował 142 zł, natomiast w strefach I+II+III 161 zł.

Zdaniem urzędu miasta bilet metropolitarny pomoże w wyborze komunikacji miejskiej i kolei na przykład osobom, które aktualnie z konieczności wybierają samochód, jako swój środek transportu. – Integracja taryfowa pozwoli na dojazd autobusem do przystanku kolejowego, a następnie z przystanku kolejowego np. tramwajem do docelowego miejsca. Łączenie tych środków transportu przy odpowiedniej koordynacji komunikacji miejskiej i kolejowej będzie stanowiło bezkonkurencyjne połączenie w zakresie czasów przejazdu do samochodu osobowego – przekonuje urząd miasta. 

Po zakończeniu wszystkich inwestycji związanych z trwająca budową trasy średnicowej, kolej aglomeracyjna będzie stanowić alternatywę dla komunikacji miejskiej – Inwestycje kolejowe w rejonie Podgórza, Zabłocia, Złocienia, Łagiewnik, Swoszowic czy Bronowic już stanowią dodatkowe ułatwienie dla osób podróżujących codziennie do pracy, szkoły czy też na uczelnie. Jest to też duże udogodnienie dla tych, którzy chcą bez konieczności wykorzystania z samochodu dostać się w inne rejony Krakowa – wskazuje magistrat.

Na wczorajszej sesji, radni podjedli również decyzję o pozostawieniu ceny biletu miesięcznego na dotychczasowym poziomie. Dla posiadacza krakowskiej karty będzie kosztował jak dotychczas 80 zł i będzie obowiązywał na autobusy i tramwaje

Nie będzie podwyżek cen biletu miesięcznego w komunikacji miejskiej

 

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie