Od września rusza przyszpitalna szkoła dla młodych pacjentów

Musisz przeczytać

Od 1 września w szpitalu im. Józefa Babińskiego w krakowskim Kobierzynie będzie działał  Zespół Szkół Specjalnych nr 2 dla młodych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi . Zespół, w skład którego wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i liceum, działał do tej pory przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Św. Ludwika oraz Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.

– Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi, które wymagają hospitalizacji, zdecydowano o przeniesieniu go do nowej lokalizacji – na teren zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Krakowie-Kobierzynie. Od 1 września 2022 r. będą tam prowadzone zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze dla dzieci i młodzieży przewlekle chorych, w tym z zaburzeniami psychicznymi – w trzech oddziałach szkoły podstawowej i sześciu oddziałach liceum ogólnokształcącego. Utworzono też niewielki hostel dla osób powyżej 16. roku życia, które potrzebują okresowego odizolowania od rodziny –  poinformował rzecznik szpitala Babińskiego, Maciej Bóbr.

Przyszpitalna szkoła zapewnia ciągłość nauki dzieciom i młodzieży, którzy z uwagi na problemy zdrowotne nie mogą uczęszczać wraz z rówieśnikami do klas ogólnodostępnych. Możliwość kontynuowania nauki i rozwijania zainteresowań jest dla takich uczniów ważnym elementem procesu zdrowienia.

– Wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniej opieki dzieciom i młodzieży potrzebującym specjalistycznego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego są coraz większe. Wynikają z różnych czynników: zarówno z trudności okresu dorastania, problemów rodzinnych, ale też z wpływu niedawnej pandemii COVID-19 oraz aktualnej sytuacji geopolitycznej. Dlatego od wielu lat realizujemy liczne działania, dzięki którym uczniowie otrzymują dodatkowe, tak bardzo im potrzebne wsparcie. Kolejnym z nich jest stworzenie szkoły przy Szpitalu Klinicznym im. dr. Józefa Babińskiego. Jej pracownikami są wysokiej klasy specjaliści, pedagodzy z dodatkowymi kwalifikacjami w zakresie psychologii, psychoterapii i socjoterapii – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Podstawową zasadą terapii dzieci i młodzieży z problemami psychicznymi jest kompleksowość działań. – W tym przypadku tak ważne pozostają diagnoza psychologiczna i lekarska oraz wielokierunkowy proces leczenia i rehabilitacji. W ich trakcie specjaliści uwzględniają kontekst społeczny i rodzinny dziecka. Stąd nieodzownym elementem terapii jest możliwość nauki w czasie leczenia szpitalnego, które niejednokrotnie trwa miesiącami – dodaje Anna Korfel-Jasińska.

Część szerszego projektu
Nowo otwarta szkoła przyszpitalna to część szerszych działań na rzecz poprawy opieki psychiatrycznej adresowanej do dzieci i młodzieży. Dzięki dofinansowaniu z unijnego programu POWER rok temu ruszyło Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Kraków Południe, którego zadaniem jest wspieranie dzieci, nastolatków i rodzin w ich naturalnym środowisku. Wdraża ono innowacyjny model opieki środowiskowej, zakładający odejście od tradycyjnych, często mocno zinstytucjonalizowanych form pomocy i wsparcia. Zamiast tego oferuje zintegrowaną opiekę medyczną, terapeutyczną i psychologiczną oraz działania w obszarze wsparcia społecznego, profilaktyki i edukacji.

Projekt ten jest realizowany w partnerstwie z krakowskim samorządem – Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Wydziałem Edukacji UMK. Centrum obejmuje swoim działaniem trzy dzielnice: Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki i Swoszowice i otacza opieką dzieci (od 7. roku życia) i młodych ludzi (do 21. roku życia), udziela też wielokierunkowego wsparcia ich rodzicom i opiekunkom, a także nauczycielom, wychowawcom oraz przedstawicielom innych instytucji, podejmujących działania adresowane do dzieci i młodzieży z zaburzeniami wieku dorastania. Prowadzi dwie poradnie (zdrowia psychicznego i psychologiczna) oraz oddział dzienny szpitala dla nastolatków. Warto dodać, że krakowskie centrum jest jednym z zaledwie dziewięciu takich ośrodków w Polsce.

W Polsce ok. 150 000 dzieci i nastolatków jest objętych opieką psychiatryczną. Polska należy do czołówki państw UE pod względem liczby samobójstw wśród najmłodszych . Według statystyk Komendy Głównej Policji, w 2021 r. doszło do 1 496 prób samobójczych osób poniżej 18. roku życia, przy czym 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W porównaniu do roku 2020 to wzrost o 77 proc. zachowań samobójczych oraz o 19 proc. śmierci samobójczych.

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca