Odeszła słynna krakowska artystka. ″Stworzyła wiele niezapomnianych ról″

Opera Krakowska z przykrością poinformowała dzisiaj, że odeszła prof. Monika Swarowska-Walawska, wybitna solistka i pedagog Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykreowała wiele niezapomnianych ról i pomogła licznemu gronu solistów stawiać pierwsze kroki na deskach Opery.

Monika Swarowska-Walawska ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Adama Szybowskiego. Była laureatką konkursów krajowych i zagranicznych. W 1983 roku została półfinalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Voci Verdiane w Busseto. Rok później zdobyła I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Głosów Operowych im. A. Didura w Bytomiu oraz I nagrodę specjalną im. H. Halskiej-Fijałowej dla najlepszego sopranu. W 1985 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Francisco Viniais w Barcelonie oraz zdobyła wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Głosów Operowych im. J. Kiepury w Krynicy (1986).

Od 1983 r. była solistką Opery i Operetki w Krakowie, współpracując równocześnie z wieloma teatrami operowymi w kraju. Od 1987 roku prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Krakowie. Dysponowała rozległym repertuarem operowym, oratoryjnym i pieśniowym. Do jej popisowych ról należały m.in. partie: Abigail w „Nabucco” i Amelii w „Balu maskowym” G. Verdiego, Łucji w „Łucji z Lammermoor” i Noriny w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Mimi w „Cyganerii” i Toski w „Tosce” G. Pucciniego, Santuzzy w „Rycerskości wieśniaczej” P. Mascagniego, Micaëli w „Carmen” G. Bizeta, Halki w „Halce” S. Moniuszki.

Wielokrotnie występowała za granicą na licznych tournée z Operą Krakowską oraz przyjmowała indywidualne zaproszenia. Śpiewała m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Danii oraz w Ameryce Północnej. Współpracowała ze „Stagione Teatro Italiana”. Śpiewała przedstawienia gościnne w Teatrze Wielkim w Poznaniu i Łodzi oraz w Operze Wrocławskiej.

Zespół Opery Krakowskiej łączy się w bólu z rodziną i najbliższymi Moniki Swarowskiej-Walawskiej oraz całym środowiskiem muzycznym, które straciło wczoraj wspaniałą Artystkę Teatru Operowego, wybitnego pedagoga i dobrego człowieka.

ml, Opera Krakowska

Najnowsze

Co w Krakowie