Odliczanie do ŚDM. Kraków gotowy jak nigdy

Musisz przeczytać

Jesteśmy gotowi na przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży – przekonuje pełnomocnik rządu ds. ŚDM Paweł Majewski. Z informacji rządu wynika, że dobiegają końca ostatnie inwestycje związane ze Światowymi Dniami Młodzieży. Siły i środki zostały zaplanowane, ryzyka zdiagnozowane, trwa realizacja planu – podsumował Majewski.

Impreza, która wśród samych mieszkańców Kraków budzi ogromne emocje i kontrowersje, rozpocznie się za 26 lipca, ale pierwsze zmiany w funkcjonowaniu miasta, krakowianie odczują już na początku lipca. Organizatorzy zapewniają, że na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży są na finiszu przygotowań a wszystkie służby odpowiedzialne zarówno za funkcjonowanie miasta, jak i samo wydarzenie, są w pełni przygotowane.

Wiadomo już, że pielgrzymom będzie pomagało 19 tys. wolontariuszy, którzy zgłosili się do Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Część osób została już przeszkolona i poznała zakres swoich obowiązków oraz zadań, za które będą odpowiedzialni. W związku z zakończeniem roku szkolnego, rozpoczęło się również rozwożenie przez Pocztę Polską do szkół, plecaków pielgrzyma, publikacji książkowych i identyfikatorów oraz talonów żywnościowych dla pielgrzymów, którzy będą nocowali na terenie krakowskich szkół.

Jesteśmy na finiszu

Zdaniem organizatorów „na finiszu” są również prace budowlane związane z przystosowaniem terenu w podkrakowskich Brzegach. To właśnie tam skupiona będzie największa liczba pielgrzymów. Komitet Organizacyjny szacuje, że na czuwaniu z papieżem Franciszkiem w Brzegach pojawi się ok. 2 mln osób. Z tego powodu, teren musiał zostać odpowiednio zabezpieczony pod względem bezpieczeństwa, procedur ewakuacji oraz odpowiedniej infrastruktury. W ostatnich tygodniach w Brzegach powstawały więc mosty, drogi, stawiano również dodatkowe stacje przekaźników telefonii komórkowej.

Lada moment w podkrakowskich Błoniach rozpocznie się również budowa głównego ołtarza Światowych Dni Młodzieży. Jego mniejszy „brat” powstaje już na krakowskich Błoniach. Oba ołtarze mają prostą formę, która pozwala na ich dowolne powiększanie, dla zapewnienia większej liczby miejsc. Do obu ołtarzy przylegają również sceny dla chóru i orkiestry oraz scena na której będą prezentowane wydarzenia Festiwalu Młodych.

Miasto gotowe na wszystko (?)

O tym, że miasto jest gotowe na przyjęcie pielgrzymów, przekonują również służby miejskie odpowiedzialne m.in. za komunikację miejską, sanitariaty oraz organizację ruchu. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w ostatnich dniach rozstrzygnął przetarg na przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu, która będzie obowiązywała w Krakowie w trakcie ŚDM. Nadal jednak nie znamy jej szczegółów. Wiadomo jedynie, że miasto zostanie podzielone na kilka stref ograniczonego ruchu, które będą mogły być przekraczane jedynie przez posiadaczy odpowiednich wjazdówek i zezwoleń, które będzie można pobrać ze strony internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Urzędnicy wciąż nie zdradzili również szczegółów dotyczących funkcjonowania komunikacji miejskiej. Wiadomo jedynie, że na tory i na ulice Krakowa zadysponowanych zostanie kilkadziesiąt dodatkowych tramwajów i autobusów, które mają pomóc w zapewnieniu sprawnej komunikacji. Problemem mogą być jednak temperatury, które już w ostatnich dniach dawały się we znaki krakowskim torowiskom i niewykluczone, że problemy z wybrzuszającymi się szynami wrócą również w trakcie Światowych Dni Młodzieży, gdy komunikacja miejska – jak zapewniają służby miejskie, ma być głównym środkiem transportu pozwalającym na sprawne przemieszczanie się po Krakowie.

Liczenie trwa

Wciąż nie wiadomo również, ilu dokładnie pielgrzymów przyjedzie do Krakowa uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży. Z oficjalnych szacunków Komitetu Organizacyjnego wynika, że w systemie zarejestrowało się ok. 560 tys. pielgrzymów. Strona kościelna zapewnia jednak, że podobnie jak w latach ubiegłych, największy napływ pielgrzymów odbywa się w ostatnich dniach i są to osoby, które nie korzystają z rejestracji w systemie Komitetu Organizacyjnego. Szacuje się, że do Krakowa przyjedzie ok. 2 mln pielgrzymów.

(pt)

fot. michael_swan via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca