Odnowiono nagrobek byłego piłkarza Wisły Kraków. Pomogli kibice

Musisz przeczytać

6 sierpnia 2023 r.  na cmentarzu Rakowickim w Krakowie poświęcono nowy nagrobek Stanisława Kowalskiego ps. „Oko”, legionisty, kapitana WP i piłkarza Wisły Kraków. Nowy nagrobek został sfinansowany przez krakowski IPN na wniosek Stowarzyszenia Socios Wisła Kraków. Przed wybuchem I wojny światowej i w latach 20. XX wieku Stanisław Kowalski był piłkarzem Wisła Kraków.

Stanisława Kowalskiego urodził się 29 stycznia 1894 r. w Krakowie, gdzie po ukończeniu gimnazjum kontynuował naukę w Wyższej Szkole Przemysłowej. W 1914 r. wstąpił do 2. Pułku Piechoty Legionów Polskich. W czerwcu 1916 r. został ranny podczas walk pod Gruziatynem na Wołyniu. W 1918 r. walczył w bitwach pod Rarańczą i Kaniowem.

1 listopada 1918 r. wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. W szeregach 4. Pułku Piechoty Legionów uczestniczył w walkach o niepodległość i granice w latach 1918-1920. W służbie czynnej pozostawał do 1929 r. i dosłużył się stopnia kapitana Wojska Polskiego.

fot. INP w Krakowie

Stanisław Kowalski to Kawaler Orderu Virtuti Militari, czterokrotnie wyróżniony Krzyżem Walecznych i innymi wysokimi odznaczeniami wojskowymi. W 1939 r. ponownie stanął w obronie ojczyzny. Dostał się do niemieckiej niewoli, z której uciekł. Po 1945 r. mieszkał m.in. w Rudzie Śląskiej. Zmarł 2 czerwca 1971 r. w Krakowie. Spoczął na cmentarzu Rakowickim we wspólnym grobie z żoną Anielą (1902-1969).

Partycja Bliska 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca